maliye-bakani-acikladi-butce-1-9-milyar-lira-acik-verdi
Ekonomi

Maliye Bakanı Açıkladı! Bütçe 1.9 Milyar Lira Açık Verdi!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye’nin bütçe açığı rakamları ile ilgili açıklamalar yaptı.

Bütçenin Açığı 1.9 Milyar Liraya Ulaştı

Bütçe açığı rakamlarını açıklayan ve değerlendirmelerde bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, geçtiğimiz şubat ayında bütçe gelirlerinin 61 milyar lira olurken, bütçe giderlerinin 62.9 milyar liraya ulaştığını, bu rakamlardan da anlaşıldığı üzere Türkiye’de bütçenin 2018 yılı şubat ayında 1.9 milyar liralık açık verdiğini söyledi.

Faiz Dışı Fazlalık 4ç8 Milyar Lira Oldu

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Ağbal yazılı açıklamasında ülkemizde bütçenin 2018 yılının şubat ayında 1.9 milyar lira açık verdiğini bildirdi. 2018 yılı şubat ayı ile ilgili bütçe rakamları ile ilgili değerlendirmeler yaptı. Bahsi geçen ayda bütçenin gelirlerinde 2017 yılının aralık ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 30.1 oranında artış oldu ve 61 milyar liraya çıktı. Bütçenin gelirleri 2016 yılının aralık ayı ile kıyaslandığında görülen artış oranı yüzde 17 olurken 62.9 milyar liraya ulaştı. Böylece bütçede 2017 şubat ayında 1.9 yar milyar liralık açık verildi. Bütçedeki faiz dışı fazlalık ise 4.8 milyar lira oldu.

Yeniden Yapılandırmaya Uyum Üst Seviyelerde

Naci Ağbal, ocak ve şubat aylarını kapsayan dönemdeki bütçe açığının 201 milyon liraya, faiz dışı fazla da 12.5 milyar liraya ulaştığını açıkladı. Aynı dönemde vergilerden sağlanan gelirlerde yüzde 18.3 oranında artarak 104.6 milyar lira olarak kaydedildi. Yeniden yapılandırma uygulaması kapsamında aynı dönemde 2.3 milyar liralık gelir elde edilmiş oldu. Naci Ağbal, açıklamasında yapılan ödeme tutarı baz alındığında ise yeniden yapılandırma uygulaması dahilinde görülen uyumun üst seviyelerde seyrettiğini de söyledi.

En Büyük Giderler Yatırımlara Yapıldı

Maliye Bakanı, Türkiye ekonomisinde görülen canlılığın 2018 yılı vergi gelirlerindeki performansın OVP olarak bilinen Orta Vadeli Program için tahmin edilen hedeflerin üzerine çıkılabileceğini işaret ettiğini de belirterek, 2018 yılının ocak ve şubat aylarında bütçe harcamalarının bütçe için belirlenen hedeflerle uyumlu bir şekilde oluştuğunu, bütçe giderlerindeki en büyük kalemin yatırım giderleri olduğunu da belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri