Ekonomi

Maliye Bakanı Açıkladı! Özelleştirme Bedeli 2.4 Milyar!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, geçtiğimiz yıl ile bu yıl içerisinde neticeye bağlanan 324 adet ihale dahilinde, özelleştirmesi gerçekleştirilen şirket ve varlıkların ihale değerinin 2 milyar 434 milyon TL civarında olduğunu açıkladı.

Toplamda 324 Adet İhalenin Değeri 2,4 Milyar Lira

Maliye Bakanı Naci Ağbal, konu ile alakalı olarak bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamalarında Bakan  Ağbal, geçtiğimiz yıl ile içerisinde bulunduğumuz yıl içinde bir neticeye bağlanan toplamda 324 adet ihale dahilinde, özelleştirme işlemleri gerçekleştirilen şirket, kurum ve varlıkların ihale değerini yaklaşık olarak 2 milyar 434 milyon TL civarında olduğunu ifade etti.

Bu Kapsamda Pek Çok Kuruluş Özelleştirildi

Söz konusu açıklamalarını, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından verilen yazılı önergesini yanıtlamak adına yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, özelleştirme programı dahilindeki şirket ve varlıklar ile alakalı açılan ve hem geçtiğimiz yıl, hem de bu yıl içerisinde bir neticeye bağlanan toplam 324 ihale kapsamında, 3 şirkette mevcut bulunan hisseler ile beraber 15 adet elektrik santralinin devrinin gerçekleştirildiğini açıkladı. Bunun ile beraber 347 adet gayrimenkulün çeşitli kişi ve şirketlere satışının ya da devrinin verildiğini, söz konusu kuruluş, şirket ve varlıkların toplam ihale değerinin 2 milyar 434 milyon 10 bin 480 TL civarında olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Bazı İhaleler Pazarlık Usulü ile Gerçekleştirildi

Bahsi geçen bu ihalelerin 244’ünün pazarlık usulü ile gerçekleştirildiğini de belirten Bakan Ağbal, İhale Komisyonu’nun gerekli görmesi halinde, pazarlık görüşmelerini sürdüren teklif sahiplerinin iştiraki ile açık artırma usulü ile bir neticeye bağlandığını da aktardı.

Maliye Bakanı Ağbal ayrıca 80 ihalenin de direkt olarak açık artırma usulü ile gerçekleştirildiğini açıkladı.