maliye-bakani-naci-agbaldan-sert-moodys-cikisi
Ekonomi

Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan Sert Moody’s Çıkışı!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Moody’s tarafından Türkiye’ye verilen notun hiçbir itibarının olmadığını söyledi.

Türkiye’ye Verilen Notun Hiçbir İtibarı Yok

Moody’s tarafından Türkiye ile ilgili hazırlanan rapor hakkında konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu kuruluşun Türkiye’ye verdiği notun hiçbir itibarının olmadığını, zaten piyasaların da Moody’s’in notuna hiçbir olumsuz tepki vermediğini, bu raporun sıfır aldığını, Türkiye’ye verilen notun kendileri açısından hiçbir önemi olmadığını, ülkemizin ekonomisinin sağlam temeller üzerinde, güçlü bir yapıyla, kamu yönetiminde ortaya koyulan yüksek kalitesiyle büyüme yoluna devam ettiğini söyledi.

Torba Yasa Görüşmeleri Devam Ediyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu tarafından kamuoyunun “torba yasa” olarak bildiği Vergi Kanunları ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı ile ilgili birinci bölüm görüşmeleri sürdürülüyor. Bu görüşmeler sırasında söz alan bazı milletvekillerinin Moody’s’in Türkiye hakkındaki raporunu hatırlatması ve banka faizlerinin yüksek olduğu sürece finansmanın sürdürülemez olduğunu belirtmesi üzerine Maliye Bakanı Naci Ağbal söz alarak bu konuya cevap verdi.

Türkiye Tahminleri Daha Önce Yanlış Çıktı

Naci Ağbal, Moody’s’in Türkiye notunun kendileri için bir itibarının olmadığını, zaten raporun kendi itibarının da zayıf olduğunu, piyasaların bu rapora hiçbir tepki vermemesinden de bunun anlaşılır olduğunu, Moody’s tarafından daha önce yapılan değerlendirmede Türkiye ekonomisinin 2017 yılında en fazla yüzde 2 – yüzde 3 oranında büyüyeceğinin söylendiğini, 2017 yılının sonu itibariyle Türkiye ekonomisinde kaydedilen büyümenin yüzde 7 oranında olduğunu, kuruluşun ayrıca 2017 yılında ülkemizin ekonomisindeki cari açığın da sürdürülemez olduğunu bildirdiğini, ancak geçen yılın sonunda yüzde 1.5 oranında kaldığını da hatırlattı.

Türkiye Ekonomisi Başarı Hikayesi Yazdı

Türkiye ekonomisinin beklenenin çok üzerinde bir başarı hikayesi yazdığını söyleyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, Moody’s gibi kuruluşların daha sonradan bu kadarını beklemediklerini söylediklerini, yazılan bu gibi raporların hiçbir itibari olmadığını, yazdıkları raporların çöp değerinde olduğunu da belirtti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moddy’s tarafından Türkiye için açıklanan not Ba1’den Ba2’ye düşürerek, not görünümünün de negatiften durağan olarak değiştirdi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri