Ekonomi

Maliye Bakanı’ndan Düzlemedeki Yenilikler Hakkında Açıklama!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV Kanunu’nda gerçekleştirilen düzenleme sayesinde gelecek olan yeniliklerden bahsetti. Uygulamaya sokulacak olan sistem sayesinde KDV iadesi isteyecek olan mükellef sayısının çoğalacağını dile getiren Ağbal, yeni tahminlere göre,  bir senede 500 bine varacak KDV iadesinin istenebileceğini ifade etti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Ak Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç önderliğinde bir araya geldi. Toplantı esnasında Maliye Bakanı Naci Ağbal, sunumunu gerçekleştirmiş olduğu “Katma Değer Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı hakkında bilgi verdi.

Sunulacak Öneri ve Eleştiriler Düzenlemeyi Daha İyi Bir Hale Getirecek

Yaklaşık olarak 33 senedir yürürlükte olan KDV Kanunu’nda reform yapacak özellikteki değişikliklerin konuşulduğunu dile getiren Bakan Ağbal, görüşmeler esnasında bulunulacak olan katkı, öneri ve eleştirilerin, söz konusu düzenlenin daha iyi bir hale gelmesini, Genel Kurul’a da hızlı bir şekilde iletilmesine yardımcı olacağını belirtti.

Söz konusu Kanun’da, yıllardır bir beklenti olarak bahsedilen fakat bir şekilde hayata geçirilememiş olan meseleleri tasarı ile düzenleme olanağı yakaladıklarını dile getiren Bakan Ağbal, tasarının hazırlanmasında Bakanlık tarafından yürütülen çalışmalarının yanı sıra, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ile pek çok kez bir araya geldiklerini, başka ülkelerin KDV Kanunlarını incelemeye aldıklarını anlattı.

Açıklamalarında, devreden KDV iadesinin uygulamaya sokulmasının, söz konusu düzenlemedeki en önemli mesele olduğuna dikkat çeken Ağbal, 85’te yürürlüğe giren sistemin bu şekilde olmadığını, gerçekleştirile bu düzenlemenin, mevcut dönem ve prensipleri itibari ile doğru bir düzenleme olduğunu ifade etti.

Bir Senelik Dönemin İadesi Öngörülüyor

Söz konusu düzenleme ile temek kural olarak toplam 1 senelik dönemde iadeyi öngördüklerini de belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal, süreci 3 aya kadar düşürme meselesinde Maliye Bakanlığının yetkilendirildiğini de hatırlattı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri