Ekonomi

Martta Kurulan ve Kapanan Şirket Sayısı Belli Oldu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, yılın üçüncü ayında kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini açıkladı. Mart ayında kurulan şirket sayısı 7 bin 469 olarak kaydedildi. Açılışı gerçekleşen şirket sayısı ise 732 oldu.

Kurulan Kooperatif Sayısı Yüzde 52,02 Arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mart ayına ilişkin çalışmasını tamamladı ve kurulan/kapanan şirket sayılarını kamuoyu ile paylaştı. Buna göre Mart ayında kurulan şirket sayısı, Şubat ayında göre yüzde 5,29 arttı. Aynı dönemde açılışı yapılan kooperatif sayısı yüzde 52,05’i bulan oranda artış kaydetti. Ticari işletme sayısındaki artış yüzde 4,78 olarak belirlendi.

2018’in Mart ayında kapanışı yapılan şirket sayısı ise ay bazında yüzde 17,87’yi bulan oranda arttı.  Kapanan kooperatif sayısı yüzde 21,31 geriledi. Ticari işletmelerin yılın üçüncü ayında gösterdiği değişim azalış yönlü oldu ve Birlik azalışın yüzde 34,53 olduğunu tespit etti.

Kurulan/Kapanan Şirket Sayısının Yıllık Değişimi!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, bu yılın Mart ayı ile bir önceki yılın aynı ayında kurulan ve kapanan şirket sayılarını da karşılaştırdı. Bu dönemde açılan şirket sayısının yüzde 22,95 arttığı belirlendi. Kooperatif sayısındaki artışsa yüzde 56,34 gibi yüksek bir oranda oldu. Gerçek kişiler tarafından kurulan ticari işletme sayısıysa aynı dönemler dikkate alındığında düşüşe geçti ve azalış yüzde 30,73 oldu.

Yapılan açıklamaya göre Mart ayında toplamda 7 bin 580 şirket ve kooperatif açılışı yapıldı. Limited şirketler bu sayısının yüzde 82,32’sini oluşturdu. Anonim şirketlerin toplamdan altığı pay yüzde 15,2’ye denk geldi. Kooperatiflerse toplamın yüzde 1,46’lık kısmını oluşturdu.

Kurulan şirket/kooperatiflerin yurt genelindeki dağılımı dikkate alındığında İstanbul başı çekti. Söz konusu ayda kurulan şirket ve kooperatiflerin yüzde 38,98’lik kısmı İstanbul’da açıldı. Bunu yüzde 11,12 ile Ankara takip etti. Üçüncü sıranın sahibiyse İzmir olarak kaydedildi.

Sektörel dağılım ise şöyle belirlendi. 7 bin 580 şirket/kooperatifin 2.441 tanesi ticarethane, 1.199 adeti inşaat, 970 adeti ise imalat sektöründe faaliyet göstermek için kuruldu.

Kapanışı gerçekleşen şirket/kooperatiflerin 244 tanesinin toptan/perakende ticareti ile motorlu taşıt/motosiklet onarımı sektörlerinde faaliyet gösterdiği belirlenenler arasında yer aldı. Aynı ayda kapanan şirketlerden 121 adeti inşaat sektörüne hizmet vermekteydi. 94 tanesi ise imalat sektöründe faaliyet halindeydi.