mehmet-simsek-mujdeyi-verdi-2-milyar-liralik-destekler-yolda
Ekonomi

Mehmet Şimşek Müjdeyi Verdi! 2 Milyar Liralık Destekler Yolda!

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, girişimcilere devlet tarafından sağlanacak olan yeni desteği açıkladı.

Kararı Başbakanlığa Yollayacağız

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, girişimcilere sağlanacak olan yeni desteklerle ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Mehmet Şimşek, sağladıkları desteklere girişimciler için bir yenisini daha ilave ettiklerini, yenilikçi fikirleri ve teknolojiye odaklı olan girişimlerin desteklenmesi amacıyla Hazine Müsteşarlığı’na ait olan girişimcilik sermayesi fonları için doğrudan kaynak sağlanması imkanı veren kararın Başbakanlığa yollanacağını açıkladı.

Girişimciler Vatandaşlardan Fon Toplayabilecek

Girişimcilere destek sağlanması konusundaki çalışmaların melek yatırımcılar projesi ile başladığını belirten Mehmet Şimşek, alternatif bir finansman modeli olacak girişim sermayesi fonlarına destek verilmesi amacıyla “fonların fonu” olarak adlandırılan sistemi faaliyete geçirdiklerini, bu sistem sayesinde girişimcilerin vatandaşlardan fon toplayabileceklerini, sistemin yasal alt yapısının tamamlandığını, şimdi isse Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararın Başbakanlığa yollanacağını açıkladı.

Girişimciler Daha Kolay Kaynak Elde Etmiş Olacak

Bahsi geçen yeni düzenleme sayesinde 2 milyar lira tutarındaki fonun aktarılabileceğini, bu kaynağın 2023 yılına gelene kadar Hazine tarafından fonlara taahhütte bulunmak suretiyle aktarımının sağlanacağını, böylece ülke ekonomisine de önümüzdeki 5 yıl süresince 4 milyar lira civarında katkı sağlanmış olacağını, ayrıca Hazine tarafından piyasalara sağlanacak olan kaynağın yabancı yatırımcıların Türkiye’ye çekilmesi ile ilgili de olumlu etkilerini olacağını, ortak yatırım yapabilme fırsatının ortaya çıkacağını, girişimcilerin de yeni fikir ve projeleri için kaynak ve finansman ihtiyacını daha kolay bir şekilde sağlamış olacağını da sözlerine ekledi.

Üniversiteler Bünyesinde Fonlar Kurulacak

Hayata geçirilecek olan yeni düzenlemenin girişimciler ve yatırımcılar açısından bir milat olarak değerlendirilebileceğinin altını çizen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, üniversiteler ve sanayi alanındaki ortaklıklara yeni bir soluk geleceğini, ticarileşme yolunda olan üniversiteler bünyesinde fonlar kurulacağını, bu sisteme her şekilde destek sağlanacağını, dünya genelinde 1 milyon dolar değere sahip girişimlerin arasında Türk girişimlerinin de girebileceğini de ifade etti.

 

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri