Gündem

Memur Olmak İçin Neler Gerekir?

Pek çok yasal hakka sahip olduğundan dolayı, vatandaşların çoğu tercihini memurluktan yana kullanmaktadır. Ancak son zamanlarda memur alımları işlemleri biraz daha zor bir şekilde devam ediyor. Zira devlete ait olan pek çok devlet dairesinin özelleştirilmesi ve memurlar için çok az bir kadronun ayrılması bu duruma sebebiyet veriyor. Peki memur olmak için neler gerekiyor?

Memur Olmak İçin Neler Gerekir?

Sınavsız şekilde devlet memuru olmak isteyen kişiler için, bu hak günümüzde de halen devam ediyor. Bu kişilere özel olarak kadro açılırken, sınavın zorluğunun da bu şekilde ortadan kaldırılması mümkün olmuştu. Açılan sınırlı kadroya rağmen, rekor başvuru oranları göz dolduruyor. Kurumların devlet memur olma şartları arasında belirlediği bazı durumlar bulunuyor. Bunların taşınmaması halinde vatandaşların bu alandaki iş bulma hayali suya düşebiliyor.

Memur Olma Şartları

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Açılan kadroya özel olarak belirtilen şartları taşımak,
  • Yüz kızartıcı suçlar olarak nitelenen suçlara sahip olmamak,
  • Çalışmaya engel olacak herhangi bir duruma sahip olmamak.

Sınavsız Geçiş Sistemi

Kamu Personeli Seçme Sınavı birçok kuruma atanmaya aracılık eden, vatandaşların en çok önemsediği konulardan biri olarak ön plana çıkıyor. Çoğu kurum kendi personelini seçerek bu şekilde ona devlet memurluğu hakkı tanır. Bu tarz durumlar oluştuğunda ise, sınavsız memur alımı olduğundan dolayı vatandaşlar rahat bir şekilde bu alana başvuruda bulunabilmektedir. Başvuru tarihinden son aşamalarına kadar her zaman yoğun bir ilgi gördüğünden dolayı, vatandaşların vakit kaybetmeden başvuru için tüm işlemleri tamamlaması öneriliyor. İş sektörüne sınavsız şekilde giren adaylar ise, sözlü mülakat sistemine göre bu alanda iş sahibi olma fırsatı yakalar. Bu şekilde kurum için uygun olan memurlar belirlenirken, bu kişiler içinde sınavsız bir şekilde memur olabilme hakkı tanınmış olacaktır.

Memur Olmanın Sağladığı Avantajlar

Herkesin merak ettiği sorulardan biri de Memur Olmak İçin Neler Gerekir? Vatandaşlar tarafından devlet memurluğu uzun zamanların vazgeçilmez meslekleri arasında görülüyor. Tabiki bu mesleği bu kadar özel yapan ve yoğun ilgi almasına neden olan şeylerde var. Özellikle memur olan kişilere çok geniş bir iş imkânı sağlanıyor. Bu kişilerin her daim işi garanti durumdadır. Öte yandan memurluk döneminin başlangıcından, emekli olunan tarihlere kadar iyi bir gelir elde edebilirler. Aynı zamanda hafta sonları tatil olurken, resmî tatil ve yıllık izin gibi hakları da bulunur. Yani günümüzün diğer mesleklerine nazaran daha disiplinli çalışma saatleri ve belirli çalışma hakları vardır. Bu durumda vatandaşların memurluğa yönelmesinin en büyük sebeplerinden biri olarak gösteriliyor.