Gündem

Memurlar 40 Günden Fazla Rapor Alabilir mi?

657 Sayılı Devlet Memurlar Kanunu kapsamında memurların bir senelik zaman dilimi içinde tek bir doktordan ne kadar süreli rapor alabileceklerinden heyet raporuna dayandırılan izinlere kadar olan detaylar belirtilmiştir. Kanun kapsamında memurların alabilecekleri en fazla izin sayısının dışına çıkılması halinde ise memurlar için soruşturma başlatılmaktadır. Peki Memurlar 40 Günden Fazla Rapor Alabilir mi?

Devlet memurlarının hastalık raporları, kişileri tedavi eden doktor yahut resmi sağlık kuruluşu tarafından düzenlenmektedir. Bunların yanı sıra sağlık memuru, ebeler, hemşireler de hastane olmayan yerler olduğunda hastalık belgesi düzenleyebilmektedirler.

Yurt Dışında Görevli Olan Memurların Raporları

Söz konusu kişilerin hastalık raporları ise Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenen sağlık hizmet sunucusu yahut hekimler tarafından alınabilinmektedir.

En Fazla 20 Gün Rapor!

Memurları rapor alma süresi 657 sayılı Devlet Memurlar Kanununa ilişkin olara en fazla 20 gündür. Ancak kişileri belirtilen süre sonunda iyileşmezlerde hekim tarafından resmi sağlık kuruluşlarına gönderilmektedirler. Kişilerin hastalıklarının iyileşmemesi durumunda da ise sağlık kurumu tarafından heyet raporu verilmektedir. Tek bir doktorun 20 daha rapordaki süreyi uzatması ancak sağlık kuruluşlarında tedavinin mümkün olmadığı halde geçerli sayılmaktadır. Bu durumda da tıbbi koşulların yetersiz olmasının belgelenmesi istenmektedir.

Sağlık memurları, ebeler ya da hemşirelerin 20 güne ek olarak 7 gün daha raporu uzatma hakları bulunmaktadır. Ancak yine tıbbi koşulların yetersiz olma koşulunda. Dış ülkelerde çalışanlar kişiler için belirlenen süre ise değişikli göstermektedir. Yani memurların 40 günden fazla rapor alması mümkündür ancak bunun için çok sayıda kriter bulunmaktadır.

Memurlar 40 Günden Fazla Rapor Alabilir mi?

Bir diğer merak edilen konuları arasında yer alan yıllık izin öncesine ya da sonrasında hastalı izninin eklenmesidir. Hastalık izin yıllık izinden fazla olduğu durumda kişiler hastalık izinlerinin bitimlerinde göreve başlayabilmektedirler.

Parça parça ya da tam olarak en fazla 40 gün süre ile rapor alınabilinmektedir. 40 günden fazla olan süreler için ise soruşturma başlatılmaktadır. Ancak kanser, verem yahut akıl hastalığı gibi uzun dönemli tedavi gerektiren hastalıklar için 18 ay, diğer hastalıklar için ise 12 aya kadar izin verilebilinmektedir. Benzer şekilde, kişilerin bakmak ile yükümlü oldukları anneleri, eşleri, çocukları ya da babaları bulunuyorsa, o kişiler ağır bir kaza geçirmişlerse, tedavileri uzun sürüyorsa da sağlık kurulu tarafından 3 aya kadar rapor verilebilinmektedir. Bazen bu süre 1 katına kadar da uzatılabilinmektedir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri