Gündem

Memurlar Ek İş Yapabilir Mi ?

Memurlar Ek İş Yapabilir Mi ? Memurlar görevleri süresince belirtilen yönetmeliğe göre hareket etmek durumundadır. Bunun aksi halinde görevleriyle ilgili yönetmeliğin gerektirdiği durumlar uygulanabilir. Bu alanda sorun yaşamamak ve ceza almamak adına belirtilen şartlara uyulması son derece önemli bir konudur.

Memurlar Ek İş Yapabilir Mi ?

Memurlar için durum bu şekilde olmaktadır. Bu sebeple de sorgulanan çok fazla soru olmaktadır. Özellikle memurlar ek iş yapabilir mi, memurların ek iş yapması herhangi bir sorun yaratır mı gibi sorular, bu alanda sık bir şekilde yankılanıyor. Memurların dikkat etmesi gereken konulardan birinin ek iş olduğunu belirtmek gerekiyor. Çünkü memurlar için ek iş yapılması, disiplin cezasını ortaya çıkarabilen nedenlerden biri olarak ön plana çıkıyor.

Memurların Yapamayacağı İşler

Memurlar Ek İş Yapabilir Mi ? 657 sayılı kanuna göre memurların yapamayacağı işler belirtilmiş durumdadır. Bu işlerin ise şu şekilde sıralanması mümkündür.

  • Tacir veya esnaf olarak sayılacak herhangi bir faaliyet içinde bulunamazlar.
  • Ticaret ve sanayi alanında görev alamazlar.
  • Kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite olmaları mümkün değildir.
  • Ofis, büro, muayenehane gibi yerlerde çalışamazlar.
  • İşyerlerinde veya vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışamazlar.

Memurların Yapabileceği İşler

Memurlar kollektif şirketlerde yer alamazlar ancak limited şirket ve anonim şirketlerde belirli şartların içinde yer alabilirler. Bunun için bu şirketlere ortak olma şartları aranmaktadır. Bunun yanında memurların anonim şirketlerine ortak olabileceği ancak bu yönetimde görev alamayacağı bildirilen şeyler arasındadır.

Şirketin personelleri arasında olamayacağı aynı zamanda buranın temsilcisi olarakta işe başlayamayacağı yine memurlar hakkında bilinen konular arasındadır. Eğer memurlar yasak olarak belirtilen bu durumların içinde olursa, bu şekilde yönetmeliğe göre ceza alabilirler. Bu nedenle memurların mutlaka ek iş konusuna dikkat ederek, bu alandaki adımlarını dikkatli bir şekilde atmaları gerekiyor.

Memur Nasıl Gelir Arttırabilir?

Memur maaşıyla geçinmek günümüzün en zor konularından biri olarak görülüyor. Durumlar bu şekilde olunca da, memurlar gelirini arttırabilme yollarını aramaya başlıyor. Aslında her ne kadar sınırlı olarak tutulmuş olsa da, memurlar içinde kazanç arttırma yolları vardır. Yalnız kişinin yasalara aykırı bir süreç içinde olmaması bu konuda ön plana çıkar. Memurların kazanç elde edebileceği yollar arasında ise; gayrimenkul geliri, hakemlik, eğitim ve öğretim faaliyetleri, hisse senedi alım satımı, sosyal kuruluşlarda görev alma gibi görevler vardır. Öte yandan günümüzün en çok tercih edilen yatırım yollarını tercih ederek de bu kişilerin kazanması ve bu şekilde aylık olarak eline daha fazla para miktarının geçmesi mümkün olacaktır.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri