Gündem

Memurlar Ek İş Yapabilir mi?

Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam eden 3 milyondan fazla memur bulunmaktadır. Ancak söz konusu kişilerin aklıma gelen bir soru var. Memurlar Ek İş Yapabilir mi? Akla gelen bu sorunun cevabı evet. Bu konuda bir takım sınırlamalar olsa dahi memurların ek iş yapması mümkün olmaktadır.

Ülkemizde yaşayan 3 milyon kamu görevlisinin bir kısmı ek iş yapıyor ya da ek iş yapmak istiyorlar. Memurların sahneye çıkmaları, köşe yazarı olmaları ya da CD çıkartmaları mümkündür. Ancak bunun için de belli şartlar bulunmaktadır. Hem memurların hem de kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edenlerin tümünü ilgilendiren 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu bulunmaktadır. Bu kanun kapsamında da kamuda istihdam eden kişiler kendi adlarına sosyal güvenlik sistemine dahil olarak kendi işyerlerini açamıyor ya da SGK anlaşması ile başka bir iş yerine çalışamamaktadırlar. Fakat SGK’dan bağımsız olarak bir takım faaliyetlerde bulunmaları mümkündür.

Memurlar Ek İş Yapabilir mi?

Yapılan işin mesai saatleri dışında olması gerekmektedir. Aynı zamanda kişilerin görevlerini küçük düşürücü davranışlarda da bulunmamaları gerekmektedir. Buna ilişkin olarak da dizi ve filmlerde rol almak, sahneye çıkmak, müzik şirketi ile anlaşarak CD çıkartmaları mümkündür.

Köşe Yazarlığı Yapılabilinir Ancak…

Memurlar Ek İş Yapabilir mi? soruna bir diğer cevapta köşe yazarlığıdır. Ancak köşe yazarlığı yayın kuruluşunda hizmet akdine bağlı olarak olmaması gerekmektedir. Yani bunun anlamı sigortalı olarak çalışılmaması gerekmektedir.

Hisse Ortağı Olunabilir!

Esnaflık yahut tüccarlığın yapılması mümkün değildir fakat limited ya da anonim şirketten hisse ortağı almak mümkündür. Yalnızca şirketi temsilen pozisyonda yer alınmaması gerekmektedir.

Aynı zamanda memurlar arabalarını kiraya verebilir, gayrimenkulden ya da menkulden gelir elde edebilir, zirai kazanç sağlayabilmektedirler. Bunların yanı sıra bilirkişilik yapma, hakemlik yapma gibi organlarda da görev almaları mümkündür.

Ancak bunların dışında, kanunlara aykırı bir iş yapanlara ise 657 sayılı kanun gereğince ceza verilmektedir. Kamuda görevi haricine ticaret ile uğraşan ya da memurlar için kanun maddelerinde belirtilen yasaklar çerçevesinde işlerde faaliyet gösterenlere kamuda görevlerinde kademe ilerleme, yükselme ya da alınma gibi önemli ölçütte cezalar verilmektedir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri