Gündem

Memurlar Maaşının Kaç Katına Kadar Kredi Çekebilir?

Bazı şartların olumlu olarak sonuçlanması, kredi alabilme ihtimalini arttırıyor. Özellikle bankaların bu konuda baktığı önemli noktalar vardır. Kişilerin sahip olduğu gelir ve kredi notu, kredi başvurusunda ilk olarak bakılan şeyler arasında bulunuyor. Aynı zamanda banka üzerinden ihtiyaç duyulan kredi tutarını çekebilmek için, sigorta priminin en az 6 aylık süre boyunca ödenmesi gerekir. Peki memurlar maaşının kaç katına kadar kredi çekebilir?

Banka tarafından verilecek olan kredi miktarını belirleyen en önemli konulardan biri, kişinin aylık olarak eline geçen para miktarıdır. Özellikle vatandaşların sahip olduğu düzenli gelir, bankaların en çok önem verdiği konulardan biri halindedir. Bir memur kredi için bankaya başvuruda bulunduğu zaman, kendi maaş oranının 20 katına kadar kredi çekebilir. Şuandaki memur maaşlarına göre hareket edersek memurların bu imkanlar içinde 70 ile 75 bin TL arasında ihtiyaç kredisi alabileceğini çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz. Ancak bu kredi tutarının memur tarafından alınabilmesi için, mutlaka kredi notunun iyi bir seviyede olması gerekir.

Maaşın Kaç Katına Kadar Kredi Alınır?

Memurlar maaşın kaç katına kadar kredi alabilir çekebilir sorusunu bu şekilde cevaplarken, diğer alanlarda da gerekli olan bilgiyi vermekte fayda var. Örneğin 2 bin TL maaşla çalışan bir kişinin 30 ile 35 bin TL aralığında kredi alabilmesi mümkün olur. Kredi çekebilmek için, bankalar tarafından sürekli olarak 2/3 kuralı uygulanmaktadır. Bu durum her bankada aynı olurken, hiçbir banka bu kuralın dışında hareket edemez. Yani aylık olarak eline 2 bin TL geçen bir bireyin aylık taksit miktarı en fazla 1300 lira olacaktır. Bu şekilde vatandaşın daha rahat bir ödeme içinde, taksit ödemelerini yapması sağlanır.

Bu durum bankaların ödeme konusunda kendisini tamamen garantiye aldığı yollardan biri olarak gösteriliyor. Bu şekilde krediyi alan kişinin ödemeleri yapamama ihtimalini az da olsa ortadan kaldırılmış oluyor. Bunun yanında aylık olarak 2 bin TL oranında bir geliri olan ve daha fazla kredi çekebilmek isteyen kişilerde düşünülmüş durumdadır. Bunlarda banka tarafından sağlanan bu yollar aracılığıyla daha fazla ihtiyaç kredisi çekebilirler. Bunun için yapılması gereken şey, bir kefil veya teminat göstermektir. Bu şekilde banka ipotek altına alacağı bir mülk olduğu için, bir bakıma kredi tutarını garantiye almış olacaktır. Yani kredi alabilme ihtimaliniz bu durumda daha fazla olur. Öte yandan yüksek kredi notuna sahip olan bir kefilin bulunması da bu konuda önerilen diğer şeyler arasındadır.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri