Gündem

Memurlar Ne Kadar Maaş Alır?

Günümüzün en çok tercih edilen meslekleri arasında memurluk mesleği de yer alıyor. Bu alana olan ilgi her geçen gün biraz daha artarken, çok fazla hakka sahip olması mesleğin beğenilen özelliklerinden biri oluyor. Peki Memurlar Ne Kadar Maaş Alır ?

Memurlar Ne Kadar Maaş Alır?

Her daim iş garantisi sunan sayılı meslekten biri olan memurluk için, merak edilen diğer noktalardan biride maaş durumudur. Ocak ve Temmuz ayına göre memur maaşlarının şekillendiğini belirtmek gerekiyor. Ocak 2018 tarihiyle birlikte yeni memur maaşları şu şekilde açıklanmış durumdadır.

  • Ocak 2018 %4 zamlı maaş 2.829 TL
  • Temmuz 2018 %3.5 zamlı maaş 2.928 TL
  • Ocak 2019 %4 zamlı maaş 3.046 TL
  • Temmuz 2019 %5 zamlı maaş 3.198 TL

Kamu görevlisi ve memur emeklileri için 2 yıllık belirlenen plan bu şekilde olacaktır. Bu yıl ve gelecek yıl olmak üzere maaşlara kümülatif yüzde 17.54 olarak zam yapılacak. Memur maaşlarındaki artış ise en az 477 liradır. Öte yandan memurlara yönelik pek çok yeni imkanın oluşturulması gündeme geldi.

Emekli memur maaşlarına yapılan en düşük zam oranı ise %4 olarak belirtilmiş durumdadır. Bu zamdan sonra emekli memuru maaşları 1.945 lira olacak. 5 aylık enflasyon sonucunda ise bu rakam 1.964 liraya ulaşmış olacak.

Memur Maaşları Neye Göre Belirlenir?

Memurlar Ne Kadar Maaş Alır? Bu neye göre belirlenir? Memur ve emekliler için gündeme gelen zam oranları toplu sözleşme ciddiye alınarak önceki zamanlarda belirleniyor. Geçmişte 6 aylık enflasyondan dolayı herhangi bir fark oluşursa, bu farkta zam oranına eklenmiş olur. İşçi ve Bağkur emeklilerine verilen maaş artışlarıda tıpkı memurlar gibi oluyor. Bu kişilerde yılda iki kez olmak üzere maaşlarına zam alırlar.

Memur Maaşları Ne Zaman Hesaba Geçiyor?

Öte yandan bu maaşların ne zaman banka hesaplarına geçtiği de memurlar tarafından sık bir şekilde merak edilen konulardan biri olmuştu. SSK ve Bağ-kur emeklileri bu oranları geçtiğimiz ay ceplerine koymuş oldu. Memurlar, geçici personeller ve diğer sözleşmeli kişiler ise Ocak ayının 15’inde olmak üzere yeni maaşlarını almış oldular. Bundan sonra değişen maaş tutarları her ay boyunca ayın 1’i ile ayın 5’İ arasında hesaplara yatırılmış olacak. Memur emeklilerinin ise geçtiğimiz ay zam olmadan hesaplarına bu maaşlar yatırılmış durumdaydı. İçinde bulunduğumuz ay ise, bu kişilerde yeni maaş oranlarına ulaşmış oldu. Şimdilerde memur emeklileri de enflasyon farkından sonra oluşan bu zam farkını alarak yeni maaşlarına bu şekilde ulaştılar.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri