Gündem

Memurlar Rapor Alabiliyor Mu?

Pek çok devlet memurunun merak ettiği en sık sorulardan biri de memurlar rapor alabiliyor mu sorusudur. Hastalanan veya kaza geçiren memurlara yönelik 657 sayılı kanuna bağlı olarak kararlar alınmıştır. Buna göre kanunlar gereğince memurların bazı durumlarda, sınırlı süreler içinde rapor alabilmesi mümkün olur.

Memurlar Rapor Alabiliyor Mu?

Memurların bazı durumlara özel olarak bu hakkı kullanabildiğini belirtmek gerekiyor. Öncelikle en uzun sürenin kanser, verem türündeki hastalıklar için verilmesi söz konusu olacaktır. Bu kişilerin durumunun tespitinin halinde 18 aylık bir rapor alabilirler. Öte yandan diğer önemli hastalıklar için alabilecekleri raporun süresi on iki ay olacaktır.

Hangi Durumda Rapor Alınabilir?

Memur, hastalığı yüzünden yatarak tedavi gördüğü süreler, hastalık iznine ait sürelerde dikkate alınır. Bu maddeye göre ise, memurun yeniden işe başlayabilmesi için iyileştiğini gösteren bir raporun ibraz edilmesi gerekecektir. İzin süresinin hemen sonunda eğer memurun halen hastalığının devam ettiği tespit edilirse, memur için belirlenmiş olan sürenin 12 aydan 18 aya çıkarılması söz konusu olur.

Görevini yaptığı sırada bu görevden dolayı başına bir hal gelmiş ve kaza geçirmiş olan kişiler, bu durum sona erene ve tamamen iyileşene kadar izinli olacaktır. Bu raporların hangi hallere özel verileceği ve hangi süreleri kapsayacağı ise, ilgili olan kurumlar tarafından belirlenmektedir. Bunun için Sağlık, maliye ve Dışişleri Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu birlikte hareket ederek bu şekilde Devlet Personel Başkanlığı yönetmeliğinde bunun duyurusu yapılır.

Öte yandan memurun bakmakla yükümlü olduğu kişiler içinde rapor hakkının olduğunu belirtmek gerekiyor. Birinci derece yakınlarının ağır bir kaza geçirmesinden sonra veya tedavi olması gereken bir hastalığa sahip olmasından sonra, bu hallere bağlı olarak aylık veya özlük haklarına göre üç aya kadar izin verilebilir. Eğer süre bunun için yeterli değilse, bu sefer süre bunun iki katına yükseltilmiş olacaktır.

Yıllık Olarak Kullanılabilecek İzin Sayısı

Memurlar Rapor Alabiliyor Mu? Ne Kadar Alabilir? Genel olarak merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Yıllık olarak memurların alabileceği rapor ise 657 sayılı kanunun 105,106 ve 107 maddelerinde belirtilmiş durumdadır. Buna göre bir yıl içinde tek seferde tek bir hekimden en fazla 20 gün rapor alınabilir. Bir hekim tek seferde 21 gün rapor veremez. Ancak tek hekim farklı tarihlerin içinde en fazla 40 gün olmak üzere rapor verebilir. Burada önemli olan durum ise, memurların tek sefer olmak üzere en fazla 20 gün izin alabilmesidir. Eğer bir yıl içinde 40 günden fazla olmak üzere rapora ihtiyaç duyuluyorsa, bu durum il sağlık müdürlüğü tarafından mutlaka onaylanmalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı