Gündem

Memurlara Doğum İzni Ne Kadar Veriliyor?

Memurlara Doğum İzni Ne Kadar Veriliyor? Kanunlarda belirtildiği üzere memurlar doğum gibi durumlarda, çok hızlı ve sorunsuz bir şekilde doğum izni alabilir. Memurlara doğum izni için, çalışan kişilerin belirli adımlara dikkat etmesi gerekiyor. Bunları sorunsuz bir şekilde yerine getiren memurlar ise, kendileri için uygun görülen süreler içinde doğum iznini kullanabilecek.

Memurlara Doğum İzni Ne Kadar Veriliyor?

Memurlara Doğum İzni Ne Kadar Veriliyor? 657 sayılı kanuna bağlı olarak memurlar için planlanmış olan, doğum izni süresi vardır. Bu süre doğum öncesi ve doğum sonrası olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftalık bir memurlara doğum izni verilir. Genel olarak herkes için belirtilmiş süre aynıdır. Ancak birden fazla çocuk doğarsa, doğum izni için verilen sürede biraz daha artışların yaşanması mümkün olacaktır. Bu açıdan ikiz çocuklar için bu süreye 2 haftanın daha ekleneceğini belirtmek gerekiyor.

Memurların Doğum İzni Alabilmesi İçin Ne Yapması Gerekir?

Memurların kendilerine tanınan bu süreyi kullanabilmeleri için bazı adımlara dikkat etmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde kendileri için planlanan bu haktan sorunsuz bir şekilde faydalanabilirler. İlk olarak sigorta müdürlüğüne doğrudan başvuruda bulunarak burada doğum izni almak için yapılması gereken işlemleri tamamlamalıdırlar. Daha sonra ise doktora danışarak doğumun tam olarak hangi tarihlerde gerçekleşeceğinin bilgisini almalıdır. Doktorun verdiği tarihlere göre doğum izni alabilmeniz mümkün olur. Eğer doktor rapor vermezse, bu alanda doğum izni alamayacağınızı belirtmek gerekiyor.

Babalar İçin Doğum İzni Hakkı

Öte yandan ülkemizde babalar içinde bir doğum izninin verildiğini belirtmek gerekiyor. Ancak diğer ülkelere göre, bu hakkın çok gelişmediğini söyleyebiliriz. Bu süre sadece yeni doğum yapmış olan eşlerin yanında bulunulması ve yardımcı olunması kadar kısa bir süreyi kapsıyor. Bundan sonraki süreçte babalar için izin hakkının uzayıp uzamayacağı bilinmiyor. Ancak şu anda 657 sayılı kanuna bağlı olarak babalara tanınan bir hakkın bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu tarz bir hakka sahip olmalarına karşın pek çok baba bu durumdan habersizdir. Memur babalar için doğum izni süresi ise 10 gün olarak belirlenmiştir. Eğer yeni baba olmuş biri kamuya bağlı olarak çalışıyorsa 10 gün izin hakkını kullanabilir. Eğer işçi olarak çalışan bir kişiyse o zaman bu süre 5 güne iniyor. Bu izin süresi boyunca kişi çalışmış gibi bir ücret alacaktır. Yasalarla birlikte sabit kılınan bu haklarda ücretin etkilenmesi mümkün değildir.