Gündem

Memurlara Ev Alırken Destek Veriliyor Mu?

Memurların geçim sıkıntısının yanında en çok düşündüğü konulardan biride kira giderleridir. Zaten pahalı hayat şartlarının yanına, yüksek ev kiraları da eklenince memurlar geçim sıkıntısına daha çok düşüyor. Her açıdan pek çok imkan tanınan memurlara, aynı zamanda konut sahibi olma konusunda da fırsatlar sunulmuş durumdadır. Peki memurlara ev alırken destek veriliyor mu?

Memurlara Ev Alırken Destek Veriliyor Mu?

Artık memurlar bu amaç içinde oldukça rahat ve sorunsuz bir şekilde ev sahibi olma fırsatı yakalayabilir. Faizsiz konut kredisi kapsamına giren bu kişiler 657 sayılı kanuna göre öncelikli olarak konut kredisi alma hakkına sahiptir. Ancak bu duruma bazı kişilerin girdiğini belirtmek gerekiyor. Özellikle hizmet süresi 10 ve üzerinde olan kişilerin bu tarz bir imkandan yararlanabileceğini bildirmeliyiz.

Devlet Memurlarına Özel Konut Kredisi

Memurlara ev alırken destek veriliyor mu sorusunun cevabı için; devlet memurlarına özel olarak konut kredisi, Bakanlıkça bir araştırma süresinden sonra kişilere sunulmaktadır. Özellikle konut kredisine ihtiyaç duyan memurların bu kapsamdan yararlanabileceğini belirtmek gerekir. Bakanlar kurulunca belirlenen programlara göre, genel ve katma bütçelere bağlı olarak her yıl boyunca bu durum ödenek tarafından karşılanmaya devam etmektedir. Bu madde özel kanunlarla birlikte düzenlenmektedir.

Toplu konut fonundan yararlanabilecek olan kişiler ise, devlet memurlarından emekli sandığına bağlı hizmetleri 10 seneden fazla olan kişilerdir. Bu kredilerin şartları ve uygulanması gereken vade şartları da Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı tarafından her yıl boyunca düzenlenmektedir.

Memurlara Konut Kredisi Veren Bankalar

Vakıfbank memurlara konut kredisi konusunda eşsiz fırsatları bünyesinde barındıran isimlerden biridir. Vakıfbank üzerinden alınacak olan konut kredisinde ise 120 aya varan vadeuygulanıyor. Öte yandan taksit erteleme özelliği bulunduğundan dolayı, memurların ödeme yapma konusu biraz daha kolaya indirgenmiş oluyor. Öte yandan bu banka aracılığıyla istedikleri tutarı çekmek isteyen kişilerin, herhangi bir dosya masrafı ödemesine de gerek kalmayacaktır.

Memurlara kredi veren bankalar arasında Finansbank’ta yer alıyor. Yukarıda belirtilen fon üzerinden memurlara yardımcı olacak banka 657 sayılı kanuna göre hareket eden isimlerden biri olarak ön plana çıkıyor. 120 ay vade oranına kadar konut kredisi sunan banka, aynı zamanda son derece uygun bir kar ve tahsis oranları üzerinden kredi alınmasına imkan sağlıyor. Ancak banka tarafından sağlanmış olan bu fırsatlara, çalışanlar, emekliler, sözleşmeli veya kadrolu kamu çalışanları katılma hakkına sahiptir. Bunun haricinde bulunan kişiler ise, bu bankadan bu avantajlara sahip olarak kredi kullanamaz. Bunun yerine kanuna göre belirlenmiş olan diğer bankalardan birini tercih etmeleri gerekir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri