,
Gündem

Memurluk İçin Başvurular Nasıl Yapılır?

2018 yılının başlangıcından itibaren kamuya alımlar artan bir hızla devam etmektedir. Pek çok ilan yayınlanırken, bu şekilde binlerce adayın bu alanlarda iş sahibi olmasına imkân tanınıyor. Bu yıl başbakanlık tarafından 36 bin sağlık, 20 bin öğretmen, 9 bin 500 diyanet, 15 bin adalet bakanlığı personeli ve diğer alanlarda personel alımı yapacağı duyuruldu. Peki Memurluk İçin Başvurular Nasıl Yapılır ?

Memur Olmak İçin Yapılacaklar

Memur olmak için adaylardan bu yılda 657 sayılı memurlara özel olarak 48.maddesini taşımaları bekleniyor. Bunun yanında memurluk için adaylardan istenen ve mutlaka taşınması gereken başka şartlarda bulunuyor. Bu durumlardan en önemli ise, sağlık açısından görevi yapmaya engel olacak bir sorunun olmamasıdır. Yani memur adaylarının sağlık durumları Türkiye çaplı olarak görev yapmaya müsait olmalıdır. Öte yandan geçmiş zamanlarda herhangi bir suç yükümlülüğüne sahip olmamak, yapılacak olan güvenlik araştırması sonrasında olumlu sonuç almak, memur adaylarından aranan temel şartlar arasındadır.

Memurluk İçin Başvurular Nasıl Yapılır ?

Memurluk İçin Başvurular Nasıl Yapılır ? Memuriyet başvuruları ise kurumların başvuru için belirlediği tarihler içinde yapılır. Adaylar bu tarihlerin dışında başvuru yaparsa, bunlar sistem tarafından geçersiz olarak sayılacaktır. Bu nedenle adayların ilanlara özel olarak verilen tarihleri incelemeleri ve bu tarihlerde başvurularını yapmaları beklenir. Başvurular ise, kurumun bu alanda belirlediği yöntemler üzerinden yapılıyor. Bu alanda en çok kullanılan yöntemler ise; şahsen başvuru, online başvuru, e-posta ile başvuru gibi yöntemler üzerinden olur. Bunun yanında ilanda belirtilen başvuru koşullarını dikkate almayan ve belirtilen şekilde başvuruda bulunmayan adaylarında başvuruları geçersiz kılınır.

Memur Olmak İçin Aranan Zorunlu Durumlar

Bunlara ek olarak kurumların bir hayli önemli bulduğu ve memurluk için başvuruda bulunan kişilerde aradığı durumlarda vardır. Bunlara uyulduğu takdirde, kişilerin memurluk için şansının biraz daha yüksek olduğunu belirtmek gerekir. Bu konuda ilk aranan zorunluluk ise, başvuran kişilerin eğitim durumudur. Alım yapılacak olan kadroya göre belirli eğitim seviyelerini tamamlayarak, bu şekilde istenilen kurumdan mezun olmaları şartı aranır. Bazı kurumlar kesin olarak yüksek öğretim mezunlarını ararken, bazıları ise bunu şart olarak göstermemiş ve lise mezunlarını da iş alımlarına dahil etmiştir. Öte yandan aranan diğer şartlar arasında memurların yaşları da vardır. İş alımları için genel olarak belirlenmiş olan durum kişilerin 35 yaşını doldurmamasıdır. 35 yaşını geçtikten sonra, memur alımları için bu kişilerin tercih edilmediğini belirtmek gerekiyor. Bu nedenle bu husus dikkate alınarak başvurular oluşturabilir.