Gündem

Memurluktan Atılmak Mümkün Mü?

Memurluktan Atılmak Mümkün Mü? Devlet memuru olan kişiler için, 657 sayılı Kanuna göre bazı durumlara göre meslekten çıkarılma konusu yaşanabilmektedir. İşe yeniden dönme, bazı durumlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Memurların atılma nedenleri arasında bazı durumlar geri dönmeye imkan tanırken, bazılarında ise bu durum kesinlikle söz konusu olmayacaktır.

Memurluktan Atılmak Mümkün Mü?

Memurluktan Atılmak Mümkün Mü? Kanunlarla belirtilmiş olan durumların yaşanması halinde, memurların meslekten atılması gündeme gelebilir. Aşağıdaki durumların içinde olan memurlar için, bu konu söz konusu olacaktır.

Görev Süresinde İşe Başlamama

Bir göreve ilk defa atanan memurlar, belirlenen süreler içinde göreve başlamaması halinde atamaları iptal edilir. Bu kişiler bir yıllık süre geçmeden yeniden devlet memuru olarak atanamayacaktır.

Aday Sürecinde Başarısız Olmak

Adaylık sürecinin içinde temel ve hazırlayıcı eğitimlerde başarısız olan kişiler, hal ve hareketleri devlet memurluğu ile bağdaşmayan kişiler, görev konusunda devamsızlığı olduğu tespit edilen kişilerin meslekle ilgili ilişkileri kesilmektedir. Bu durumlardan dolayı meslekle ilişkisi kesilen kişilerin, 3 yıllık süre geçmeden yeniden memur olarak istihdam edilmesi mümkün olamaz.

Memur Olma Şartlarının Taşınmaması

Memurluğa alımlarda en büyük şartlardan biri, kişilerin memur olmak için aranan şartları taşımasıdır. Bir süre geçtikten sonra, bu şartlara sahip olmadığı tespit edilen kişilerin memuriyetine son verilir. Bu durum üzerine görevden alınan kişilerin yeniden istihdam edilebilmesi için, bir süre boyunca beklemesi gerekecektir. Bu süre kanunlar gereği 6 ay olarak belirlenmiş durumdadır.

Yurtdışına Çıkışlar

Memurluktan atılma nedenleri arasında yurtdışına çıkış süresinin uzaması konusuda vardır. Bu memurlar kendileri için tanınan izin sürelerinin bitiminden sonra bile göreve başlamadıysa, memurluk görevinden atılabilir. Bu durumda bir sene boyunca herhangi bir yerde memur olarak çalışmaları mümkün olmayacaktır.

10 Gün Göreve Gelmeme

İzinsiz veya mazeret bildirmeden üst üste 10 gün boyunca işe gelmeyen memurların görevine son verilmiş olur. Bu kişilerin bu şekilde çekilme isteğinde bulunduğu değerlendirilerek, görevine son vermek için çalışmalara başlanır. Öte yandan bu kişilerinde yine göreve geri dönebilmek adına, 1 yıl boyunca beklemeleri gerekecektir.

Geri Dönmemek Üzere Memurluktan Çıkartan Durumlar

Yukarıdaki durumlarda memurların bir süre sonra geri dönebilmesi mümkün tutulmuştur. Ancak aşağıdaki hallerde meslekten kalıcı olarak atılmak söz konusu olur.

  • İdeolojik veya siyasi amaçların uğruna, huzur ve çalışma düzenini bozmak. Grev ve işi yavaşlatma gibi eylemlere katılma,
  • Yıllık olarak özürsüz 20 gün göreve gitmemek,
  • İş sahiplerine, amirlerine fiili olarak tecavüzde bulunmak,
  • Yetkisiz gizli bilgileri açıklamak,
  • Siyasi partiye girmek.