merkez-bankasi-baskani-avrupaya-borc-hafifletme-cagrisi-yapti
Dünya

Merkez Bankası Başkanı Avrupa’ya Borç Hafifletme Çağrısı Yaptı!

Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras, Avrupa’ya borç hafifletme çağrısı yaptı.

Borç Hafifletilmeden Hiçbir Yere Varılamaz

Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras, iş dünyası ve siyasi temsilcilerin bir arada bulunduğu Delphi Ekonomik Forumu’nda konuştu. Yunanistan ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulunan Merkez Bankası Başkanı Stournaras, Yunanistan’ın kamuya olan borcu hafifletilmeden ekonomik olarak hiçbir yere varılamayacağını söyleyerek borç hafifletme çağrısında bulundu.

Avrupa’dan Ek Kredi Alınmalı

Yunan Merkez Bankası Başkanı yaptığı konuşmada ülkesi ile ilgili uygulamada olan ekonomik kurtarma paketinin 2018 yılına bitmesinin planlandığını, bu paket sona erdikten sonra Yunanistan’ın piyasalara doğru bir strateji ile açılması gerektiğini, hükümet tarafından nakit tamponu oluşturulması kararı alındığını, Yunanistan Merkez Bankası’nın tavsiyesinin bundan sonraki süreç için Avrupa’dan ek kredi alınması olduğunu söyleyerek ülkesinin çok ciddi bir kamu borucunun altında olduğunu da vurguladı.

Euro Grubu Borcu Sürdürülebilir Hale Getirmeli

Yannis Stournaras, konuşmasında Euro Grubu’na bir çağrı yaparak zaman kaybetmeden Yunanistan’ın kamu borcunun sürdürülebilir hale getirilmesi için mümkün olan en açık şekli uygulamaya alması gerektiğini, Avrupa tarafından bu borç hafifletme yapılmazsa Yunanistan’da ekonomik olarak hiçbir yer varılamayacağını, ülkede 10 yıllık devlet tahvili faizlerinin yüzde 4.5 oranına kadar çıktığını, Portekiz ve İtalya’daki 10 yıllık devlet tahvili faizlerinin yüzde 1.9 olduğunu, bu oranlarla karşılaştırıldığında Yunanistan’dakinin çok yüksek olduğunun görüldüğünü de söyledi.

Küresel Faiz Oranları Yunanistan’ın Borcuna da Yansıyacak

Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras, küresel anlamdaki faiz oranlarında görülen yükselmenin Yunanistan’ın kamu borcuna da yansıyacağını ve olumsuz etkileyeceğinin de altını çizdi. Stournaras, bu sebeple kamu borcunun faiz ödemelerinin uzatılmasının ve vadesinin daha uzun süreye yayılmasının hayata geçirileceği bir borç hafifletmeyi umduğunu, bu uygulamanın açık tekniklerle yapılmaması halinde piyasalarda olumsuz algıların oluşacağını da belirtti.

Uzun bir süredir ekonomik krizde olduğu bilinen Yunanistan’a uygulanan kurtarma paketlerinin üçüncüsü 2018 yılının sonunda sona eriyor. Yunanistan’ın kamu borcu 315 milyar euro. Bu rakam ülkenin milli gelirinin yüzde 180’ine tekabül ediyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri