merkez-bankasi-baskani-beklenen-onemli-aciklamayi-yapti
Dünya

Merkez Bankası Başkanı Beklenen Önemli Açıklamayı Yaptı!

Amerikan Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, ABD Senatosu’ndaki ilk konuşmasında ülke ekonomisine dair açıklamalarda bulundu.

Kongre’den Sonra Senato’da da Konuştu

FED olarak bilinen Amerikan Merkez Bankası’nın Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz salı günü Kongre’de temsilcilere yaptığı ilk resmi para politikası açıklamalarından sonra ABD Senatosu’ndaki ilk konuşmasını da gerçekleştirdi. Piyasalar tarafından merakla beklenen konuşmasında Powell, Amerikan ekonomisinde şu an itibariyle aşırı ısınmaya işaret eden belirtilerin olmadığını söyledi.

İşsizlik 17 Yılın en düşük Düzeyinde

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Amerika’daki ekonomide şu aralar ısınmaya dair herhangi bir işaretin olmadığını belirttiği Senato’daki ilk konuşmasında Amerika ekonomisi ve para politikası hakkında değerlendirmelerde bulundu. Powell, sunumunda geçen salı günü ABD Kongresi’nde temsilcilere yaptığı sunuma benzer açıklamalar yaptı. Ülke ekonomisinin iyi bir halde olduğunu vurgulayan FED Başkanı, ekonomideki büyümenin 2017 yılının ikinci yarısından beri bir ivme yakaladığını, işsizlik oranlarının da geride kalan 17 yılın en düşük düzeyinde olduğunu söyledi.

FED Başkanı’ndan 2018 Enflasyon Tahmini

Amerika’da enflasyon oranlarına değinen FED Başkanı Jerome Powell, büyümenin güçlü olması ve iş gücü piyasalarının da etkisi ile enflasyonun istikrarlı olduğunu, düşük bir seyir takip ettiğini, 2017 yılında enflasyondaki düşüşün sebebinin geçici etkiler olduğunu, ancak bu durumun tekrarını beklemediklerini, para piyasalarındaki olumlu gelişmelerin iş gücü piyasalarına, enflasyon oranlarına ciddi bir baskı oluşturduğunu, ekonomik görünümün güçlü kalmayı sürdürdüğünü, iş gücü piyasasındaki gücün tüketicilerin alımlarını ve gelirlerini desteklediğini, para politikalarının genişleyici bir hal aldığını, bu sebeple yıllık enflasyon oranının 2018 yılında yükseleceğini ve yüzde 2 seviyelerinde yılı tamamlamasını beklediklerini de belirtti.

Ücretlerde Yüzde 2.5 Artış Bekliyoruz

ABD Senatosu’nda gerçekleştirdiği sunumdan sonra senatörlerin sorularına da cevap veren Amerikan Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, ücretlerde önemli bir yükselmenin olacağın dair henüz bir kanıt görmediklerini, ABD ekonomisinin ısınması ile ilgili bir kanıt görmediklerini, ücretlerde genel olarak yüzde 2.5 oranında bir artış beklediklerini de sözlerine ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri