merkez-bankasi-baskani-faiz-artirimina-devam-edecegiz
Dünya

Merkez Bankası Başkanı: Faiz Artırımına Devam Edeceğiz!

FED Başkanı Jerome Powell, düzenlenen FOMC toplantısında yeni gümrük tarifeleri hakkında konuştuklarını söyledi. Powell, faiz artırımına devam edeceklerini de belirtti.

Ekonomik Görünüm Etkilenmez

FED olarak bilinen Amerikan Merkez Bankası’nın Başkanı Jerome Powell, FED tarafından düzenlenen Merkez Bankası FOMC toplantısı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Powell, toplantıda yeni gümrük tarifelerinden de bahsedildiğini, gümrük tarifelerindeki yeni düzenlemelerin ve ticaret politikalarında yapılan değişikliklerin ekonomik görünüm üzerinde etkilerinin olacağını düşünmediklerini söyledi.

Kademeli Faiz Artışı Devam Edecek

ABD Merkez Bankası tarafından alınan faiz artırımı kararından sonra bir basın toplantısı düzenleyen FED Başkanı Jerome Powell, faizlerin kademeli olarak artırılacak olması kararı ile tutarlı bir adım attıklarını, faiz artırımının para politikasında uygulanan sıkılaştırmada kararlı olduklarının göstergesi olduğunu, kademeli şekilde gerçekleşecek olan bu artışın FED’in politikalarının destekçisi olacağını, ekonominin ön görüldüğü şekilde kalması halinde faiz artışlarının devam edeceğini söyledi.

FED’in Hedefi Her Zaman Yüzde 2 Enflasyon

Ekonominin büyüdüğünü, işsizliğin azaldığını, enflasyonun da FED’in hedeflerine yakın olduğunu dile getiren Jerome Powell, iş gücü piyasalarının gücünün sürmesini istediklerini, ekonomideki görünümün son dönemlerde oldukça güçlü hale geldiğini, ancak enflasyon oranlarının hala hedeflenen rakamların altında olduğunu, hedeflerinin enflasyonun yüzde 2 oranında olması olduğunu, bu hedeften uzaklaşması halinde endişe edeceklerini, FED’in hedefinin her zaman yüzde 2 enflasyon olacağını da söyledi.

Vergi İndirimleri Yatırımları Destekleyecek 

FED Başkanı Jerome Powell, bilanço küçültme programının da başarılı bir şekilde devam ettiğine de değinerek, ABD Başkanı Donald Trump’ın korumacı politikalarından da bahsetti. FOMC toplantısında yeni gümrük tarifelerini konuştuklarını söyleyen Powell, FOMC katılımcıları tarafından, gelecek dönemlerde atılacak olan ticari adımlar ve ekonomik endişeler ile ilgili bir rapor hazırlandığını, ticaret politikalarında atılacak olan adımların ekonomik görünümü etkilemeyeceğini düşündüklerini, işletme yatırımlarının ve verimliliğin vergi indirimleri ile destekleneceğini de ifade etti.