merkez-bankasi-baskani-yolsuzluk-iddialari-ile-gozaltina-alindi
Dünya

Merkez Bankası Başkanı Yolsuzluk İddiaları ile Gözaltına Alındı!

Letonya Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Ilmars Rimsevics gözaltına alındı.

Merkez Bankası Başkanı İstifaya Çağrıldı

Kısa adı ECB olan Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi ve Letonya Merkez Bankası Başkanı Ilmars Rimsevics Yolsuzluğun Engellenmesi ve Mücadele Bürosu’nca gözaltına alındı. Ilmars Rimsevics’in gözaltına alındığı Letonya Başbakanı Maris Kucinskis tarafından haber verilerek Rimsevics istifaya davet edildi. Başbakan Maris Kucinskis, Letonya Merkez Bankası Başkanı’nın bu şekilde ciddi bir suçlama ile gözaltına alınmış olmasından sonra görevini sürdüremeyeceğini düşündüğünü söyledi.

Letonya Merkez Bankası Açıklama Yaptı

Başkan Ilmars Rimsevics’in gözaltına alınmasının ardından Letonya Merkez Bankası tarafından bir açıklama yapıldı. Letonya Merkez Bankası yaptığı açıklamada Rimsevics’in görevinde olmadığı zamanlarda bu görevin vekili tarafından üstlenileceği bildirildi.

ABLV Bank Ödemeleri Durdurdu

Ayrıca kısa adı ECB olan Avrupa Merkez Bankası, Amerika tarafından kara para aklandığı ile ilgili iddiaları hakkında da bir açıklama yapıldı. ECB tarafından yapılan açıklamada ABD’nin kara para akladığı hakkındaki iddialar sebebiyle finansal yaptırımlar listesine alınacağını bildiren Letonya’nın büyük bankalarından olan ABLV Bank’ın yaptığı bütün ödemeleri durdurduğu da belirtildi.

Banka’nın Finansal Pozisyonunda Bozulmalar Var

Avrupa Merkez Bankası tarafından bu sabah yapılan açıklamada ikinci bir duyuru yapılana kadar ABLV Bank’a ait olan bütün finansal sorumlulukları ilgilendiren ödemelerin durdurulduğu, bu durdurma işleminin geçici olduğu, son dönemlerde ABLV Bank’ın finansal pozisyonunda hızlı bir şekilde bozulmaların olduğunun göz çarptığı da bildirildi.

Yolsuzluğun Engellenmesi ve Mücadele Bürosu Gözaltına Aldı

Letonya Merkez Bankası Başkanı Ilmars Rimsevics’in gözaltına alınma sebebinin hakkındaki yolsuzluk iddiaları olduğu açıklandı. Avrupa Merkez Bankası da, Letonya’nın üçüncü büyük bankası olarak bilinen ABLV Bank’a yapılan bütün ödemeleri durdurduğunu açıkladı. Ilmars Rimsevics, Yolsuzluğun Engellenmesi ve Mücadele Bürosu tarafından gözaltına alındı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri