merkez-bankasinin-tutanaklari-aciklandi-2018-yilinda-faiz-artirimi
Gündem

Merkez Bankası’nın Tutanakları Açıklandı! 2018 Yılında Faiz Artırımı!

Amerikan Merkez Bankası’nın 30 Ocak – 31 Ocak 2018 tarihlerinde düzenlediği toplantıya ait tutanaklar açıklandı.

FED Tutanakları Faiz Artırımını İşaret Ediyor

Kısa adı FED olan Amerikan Merkez Bankası’na bağlı FOMC yani Federal Açık Piyasa Komitesi tarafından 30 Ocak – 31 Ocak 2018 tarihleri arasında düzenlenen toplantının detaylarının yer aldığı tutanaklar açıklandı. Açıklanan tutanaklara göre FED’in görüşü büyümenin güçlenmesi faizlerin artırılması ihtimalini yükseltiyor. Bu bilgi 2018 yılında faizlerin artırılması hakkında FED yetkililerinin aynı görüşte olduğunun bir göstergesi olarak dikkat çekiyor.

Faizlerin Sabit Tutulması Kararı Alınmıştı

FED, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin geçtiğimiz ayın sonunda düzenlediği son toplantı ile ilgili tutanaklar detaylı olarak paylaşıldı. Paylaşılan tutanaklardan elde edilen bilgilere göre FOMC üyeleri tarafından toplantıda şu an itibariyle sabit tutulması kararı alınmış, ancak 2018 yılı genelinde üyelerin faiz artışı yapılması ile ilgili görüş birliğine vardığı görülüyor. Tutanaklarda verilen bilgilere göre FED yetkilileri kısa dönemdeki ekonomik görünümün güçlenmesinin faiz oranlarının kademeli olarak yukarı çekilmesi ihtimalini artırdığını düşünüyorlar. Kayıtlarda üyelerin bu konuda fikir birliğinde olduğu bildirildi.

FED Yetkililerinin Büyük Çoğunluğu Faiz Artırımından Yana

FED tutanaklarında toplantıya katılan üyelerin büyük bir kısmının ekonomik büyüme ile ilgili görülen güçlü görünümün para politikalarında kademeli şekilde sıkılaşmaya gidilmesi ihtimalini artırdığını düşündüğü bilgine yer verilerek Amerika’da enflasyon oranları ile ilgili de bilgiler verildi.

FOMC Üyeleri Enflasyon Oranları Hakkında Endişeli

Verilen bilgilere göre yüksek hızda büyümesini sürdüren ABD ekonomisinin 2018 yılında enflasyon oranlarını artıracağının, yılsonuna gelindiğinde oranların yüzde 2 seviyesinde kaydedileceğinin düşünüldüğü, bu rakamın FOMC’nin 2018 yılı ABD enflasyon oranı hedefi olduğu bildirildi. Tutanaklarda dikkat çeken bir diğer nokta Federal Açık Piyasa Komitesi üyelerinden 2 kişinin enflasyonun seyri hakkında endişe duyduğunu dile getirmesi oldu. Ayrıca pek çok FOMC üyesinin de ABD enflasyon oranlarının aşağı ve yukarı yönlü hareket etmesinin risk taşıdığını düşündüğü de öğrenildi.