Ekonomi

Mermer Sektöründe Hedef Rekor Yılını Geride Bırakmak!

Mermer ihracatının bu sene için koyulan hedefi, rekor senesi olan 2013 yılındaki 2 milyar 250 milyon dolarlık ihracatı aşarak yeni bir rekora imza atmak oldu.

Marmara Mermerciler Madenciler ve İşadamları Derneği (MARMİAD) Başkanı Hasan Dinçer tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamada, Türk mermer ve işlenmiş doğal taş sektörünün 2017 yılında 2 milyar dolar şeklinde koymuş olduğu ihracat hedefinin üzerine çıkılarak 2 milyar 40 milyon dolar civarında ihracata imza atıldığı ifade edildi.

2017’de 2 Milyar Doların Üzerine Çıkıldı

Geçtiğimiz yıl için hedefin gerçekleştirilmiş olduğunu dile getiren Başkan Hasan Dinçer, rekor senesi olan 2013 yılında ulaşılmış olan 2 milyar 250 milyon dolar civarındaki ihracatın altında olduklarını, son 5 yıldır gerçekleştirilen ihracatın 1,7-1,8 düzeyinde olduğunu belirtti. Geçtiğimiz yıl 2 milyar doları aştıklarını anımsatan Dinçer, yaklaşık 180 farklı ülkeye mermer götürüldüğünü, geçtiğimiz yıl ise en çok Amerika’ya götürüldüğünü belirtti.  Çin, Hindistan, Katar, Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün ve Avrupa Birliği ülkelerine mermer ihracatı yapıldığını da dile getiren Hasan Dinçer, 2018 için hedeflenenin ise, söz konusu rekor senesine ulaşıp geçmek olduğunu ekledi.

Bundan Böyle 2 Milyarın Altına Düşülmemeli

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer ise konuya istinaden yapmış olduğu açıklamalarında, doğal taş sektöründe gerçekleştirilen ihracatın 2 milyar dolar üzerine çıkmasının sektör açısından oldukça pozitif bir gelişme olduğunu ifade ederek, bundan böyle 2 milyar doların hep üzerinde olmaları gerektiğine vurgu yaptı.

Türkiye Sektörde Söz Sahibi

Öte yandan açıklamalarında, Türkiye’nin yeryüzündeki en büyük işletilmemiş mermer payına sahip olduğuna dikkat çeken İMİB Başkanı Aydın Dinçer, Türk mermer sektörünün dünya üzerindeki payının yüzde 33 olduğunu, dolayısıyla Türkiye’nin küresel anlamda sektörde söz sahibi olduğunu dile getirdi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri