Ekonomi

Mesan Kilit’ten Amerika İle Avrupa Pazarını Genişletme Kararı

Mesan Kilit şirketi; ”Metallerden Kilitler” isimli kategoride bir ödül aldı.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB)’nin düzenlediği “İhracatın Metalik Yıldızları” ödül töreninde 75’i aşkın ülkeye ürün ihraç eden Mesan Kilit, metallerden kilitler kategorisinde ödül aldı. Avrupa’nın ardından Amerika’da büyümeye başlayan şirket hakkında yapmış olduğu açıklamalarda Mesan Kilit Genel Müdürü Mustafa Mertöz, geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu sene de ödül aldıklarını vurgulayarak, ödüle layık görüldükleri için gurur duyduklarını dile getirdi. Mesan Kilit’in Avrupa’da ilk 3’te bulunduğunu belirten Mertöz, İngiltere pazarında ikinci, İtalya pazarında üçüncü olduklarına dikkat çekerek, çoğu Avrupa ülkesinde tanındıklarını ifade etti. Mertöz, son 3 sene içinde Amerika pazarının hedeflendiğine işaret ederek, bu pazarda büyümeye devam ettiklerini bildirdi.

Ar-Ge çalışmaları için yapılan yatırımlar ve ürettiği inovatif ürünlerle 75’i aşkın ülkeye Mesan markasının ihraç edildiğini dile getiren Mustafa Mertöz, gerçekleştirilen ihracatın yüzde 50’lik bölümünün sanayileşmiş Batı Avrupa ülkelerine yapıldığını bildirdi. İhracat pazarlarının içinde Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkelerin bulunduğunu ifade eden Mertöz, Ortadoğu’da özellikle Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuzey Afrika’da Mısır ve Cezayir’in gelişen pazarları olduğunu aktardı. Mertöz, bunun yanı sıra Güney Asya, Kuzey Afrika, Avustralya ve Amerika Kıtası gibi bölgelere de ihracat yaptıklarını vurgulayarak, ürünleri 5 kıtaya ihraç ettiklerini belirtti.

Fabrika İçin 10 Milyon Dolar Yatırım Yapıldı

5 sene içinde güncel ve inovatif çözümlerle tüketicilere sunulan ürünlerini geliştireceklerini dile getiren Mertöz, yeni elektromekanik çözümler sunacaklarını ve tasarım güçlerini kullanarak rakiplerini geçmeyi planladıklarını aktardı. Gerçekleştirilen ihracatın kilo değerinin 8.2 dolar civarında olduğunu bildiren Mertöz, kilo değerini 3 sene içinde 15 dolar seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, yüksek katma değerli ürün üreterek sektörde öncü olacaklarını vurguladı.

Silivri’de Büyük Üretim Tesisi

Silivri’de faaliyet gösteren üretim tesisini genişlettiklerini anımsatan Mustafa Mertöz, Silivri’de toplam 35 bin metrekare kapalı alanda üretim gerçekleştirdiklerini anlattı. Tesis için 10 milyon dolar yatırım yaptıklarını ifade eden Mertöz, ilerleyen süreçte 5 milyon dolar değerinde makine ve teçhizat yatırımı yapmayı planladıklarını belirtti.