mesut-yilmazin-oglu-da-super-tesviklerden-yararlanacak
Ekonomi

Mesut Yılmaz’ın Oğlu da Süper Teşviklerden Yararlanacak!

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu Emir Hasan Yılmaz, alacağı süper teşvik ile polipropilen üretimi yapacak.

Emir Hasan Yılmaz Teşvik Alacak 19 Firmadan Birinin Sahibi

Mesut Yılmaz’ın oğlu Emir Hasan Yılmaz, süper teşviklerden yararlanarak plastik imalatında kullanılan madde olan polipropilen üretecek olması ile ilgili konuştu. Yılmaz, teşvikler kapsamındaki projesinin 2022 yılında tamamlanacağını, proje ile 1.000 kişinin istihdam edileceğini söyledi. Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nden yararlanacak 19 firmadan biri olan CFS Petrokimya Sanayi AŞ. adlı firmanın, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın oğlu emir Hasan Yılmaz’a ait olduğu biliniyor. CFS Petrokimya tarafından süper teşvikten yararlanılarak polipropilen üretimi yapılacak.

Üretim Maliyeti Yüzde 15 Azalacak

Emir Hasan Yılmaz yaptığı açıklamalarda teşvik kapsamındaki projesinin ayrıntılarından bahsetti. Yılmaz, polipropilenin ticaretini zaten yaptıklarını, Türkiye’nin dünya genelinde bu maddeyi imal eden ikinci ülke olduğunu, ancak üretimde dışa bağımlılığın ve yerli üretime duyulan ihtiyacın farkına vardıklarını, süper teşvik paketinin de kendilerini olumlu bir yöne ittiğini ve projelerini de bu şekilde geliştirdiklerini, artık üretim yapacaklarını, alacakları teşvikle birlikte üretimdeki maliyetin yüzde 15 oranında azalacağını söyledi.

Döviz Kurundaki Oynaklık Maliyetleri Etkiliyor

Döviz kurunda hareketli bir dönemde olunmasının yatırım maliyetleri üzerinde artış sağlayacağını da belirten Emir Hasan Yılmaz, teşvik için başvuru yaptıkları tarihteki döviz kuru ile şu andaki kur karşılaştırıldığında; başvuru tarihinde maliyetlerini 4.1 milyar lira olarak hesapladıklarını, şimdi ise bu rakamın 4.8 milyar liraya yükseldiğini, bazı malzemelerin yurtdışından gelmesinden dolayı maliyetlerin daha da yukarı çekileceğini, bunun sebebinin de döviz kurundaki oynaklık olduğunu, ancak teşvikler sayesinde yatırımdaki maliyetlerinin 1.3 milyar dolardan; 1.1 milyar dolara kadar gerilediğini de söyledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri