Ekonomi

Mevduat ve Kredi Faiz Oranlarında Tarihi Zirve!

Kredi ile mevduat faiz oranlarındaki artış 2018 yılında da devam ediyor. 2018 Şubat dönemi itibari ile faiz oranları son 9 ayın en yüksek seviyelerine kadar çıktı.

2018 Şubat ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,68’e, konut kredisi faiz oranı yüzde 1,22’ye, taşıt kredisi faiz oranı ise yüzde 1,51’e kadar çıktı.

Global finansal kriz devamında FED ile diğer gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının uygulamış oldukları yayılmacı politikalarının sonucunda faiz oranlarında tüm dünyada etkili olan gerileme eğilimi, son 3 senelik zaman diliminde bankaların sıkı para politikası uygulaması ile yönünü yukarı yönlü olarak revize etti. Gelişmiş ülke merkez bankaları, global finans krizin başlaması sonrasında piyasaya likidite sağladı. Bunun devamında da faiz oranları aşağı yönlü revize edildi ve trilyon dolarlık kurtarma paketleri hazırlandı, piyasa az da olsa rahatlatılmaya çalışıldı.  Söz konusu dönemde merkez bankaları geleneksel araçlar yerine geleneksek olmayan araçları kullandı ve piyasada yardımcı oldu. FED, ECB, BoE, BOJ’un uygulamaya koymuş olduğu politikalar sonucunda da bu ülkelerde negatif faiz seviyeleri görüldü.

TCMB’de faiz koridoru, zorunlu karşılıklar ve benzeri gibi geleneksel olmayan para politikası araçlarını kullandı, kriz etkilerinin bir nebze de olsa hafifletmeye çalıştı.

Türkiye’de Faiz Oranları 10 Senedir Dalgalı Seyir İzliyor

Türkiye’de faiz oranları hem uluslararası hem de yerel gelişmelerin etkisi ile birlikte son 10 senelik dönemde dalgalı bir seyir görülmekte. Küresel kriz sonrasında merkez bankaların yayılmacı para politikasının etkisi ile ülkemizdeki faiz oranlarında tarihi düşük düzeylere kadar gerileme görüldü.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerine göre, bankalar tarafından açılan 3 ay vadeli mevduatlarda uygulanan aylık ağırlıklı ortalama faiz oranı 2013 yılının mayıs döneminde yüzde 6,52 seviyesini gördü. Bu seviye ise tarihin düşük seviyesiydi. FED’in o dönemde tahvil alımını azaltması yönündeki açıklamaması ile gezi olayları ve 17-25 aralı operasyonları süreçlerinde mevduat faizleri 2014 yılının mart döneminde yaklaşık olarak 500 baz puan değerinde yükseldi. Bu yükseliş ile de yüzde 11,31’e çıktı. 2014 yılında mevduat faizlerinde tekrardan düşüş meydana geldi ve yüzde 9,05 seviyesini gördü. Ancak Rus uçağının düşürülmesi sonrasında tekrardan artış yönlü seyir izledi. 2017 yılının sonunda 3 ay vadeli mevduatlarda uygulanan aylık ağırlıklı ortalama faiz oranı yüzde 13,44 seviyesine yükseldi. 2018 yılında da bu artış eğilimi devam etti. 9 Şubat günü itibari ile de yüzde 13,56 seviyesine çıkan 3 ay vadeli mevduat faizleri, 2009 yılının ocak ayından bugüne kadar olan en yüksek seviyesini gördü.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri