Ekonomi

Milli Enerji Kaynağı’ndan Yüz Binlerce Kişiye İstihdam!

Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Özer konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, planların hayata geçirilmesi halinde bundan 12 sene sonra toplamda 300 bin kişiye istihdam sağlanacağını ve böylelikle milli enerji kaynağı olan güneşin, en fala istihdam sağlayan sektör haline geleceğini ifade etti.

Elektrik ve elektronik firması olan Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer, firmanın yatırımları ile beraber sektör hakkında basın mensuplarına karşı bir takım açıklamalarda bulundu.

Yatırımcılar tarafında karşı karşıya kalınan engellere rağmen 207 yılında güneş enerjisi alanında bir hayli önemli bir yol kat edildiğine dikkat çeken Özer, şirket olarak Uşak, Afyon, Milas, Elazığ, Ankara ve Mersin’de lisansı olmayan güneş enerjisi sektörüne yaklaşık olarak 73 milyon TL değerinde yatırıma imza attıklarını ifade etti.

Türkiye’deki Lisanssız Güneş enerjisi Kapasitesi 3 Bin Megavatın Üzerinde

Ülke genelindeki lisanssız güneş enerjisi potansiyelinin 3 bin megavatı aştığını dile getiren Mehmet Özer, söz konusu sektörün lisanslı enerjisindeki kurucu gücün ise mevcut düzende 23 megavat olduğunu ve ülkede lisanssız enerji üretimi gerçekleştirilememiş olması durumunda, güneş enerjisi kapasitesinin yalnızca 23 megavatta sabit kalmış olacağını da ekledi. Dolayısıyla Türkiye’nin bu alanda bir hayli zaman kaybına uğradığını dile getiren Özer, oyunun tam ortasında iken kural değişikliği yapıldığını, bu durumun yatırımcı tarafından bir hayli yıpratıcı bir gelişme olduğunu ve kuralların başta olduğu üzer aynı şekilde devam etmesi gerektiğini anlattı.

Tüm bunların yanı sıra ayrıca Özer, lisanssız güneş enerjisi santralleri ile beraber bu sektörde bilgi ve birikimin zirveye ulaştığını ifade ederek, ilk defa hayata geçirilen güneş enerjisi santralindeki komponentlerin nerdeyse tümünü ithal ederken, şimdilerde ise yüzde 50 civarında gerileme ile yüze 40’a kadar düşüş kaydedildiğini, bu neticenin ne yan sanayilerin bu işi iyi öğrendiğine işaret ettiğini açıklamalarına ekledi.

Sektörde ciddi bir istihdam artışı gözlemlendiğini de dile getiren Özer, hali hazırda 40 bin kişilik istihdamın mevcut olduğunu, 2030 yılında ise bu rakamın 300 bin kişiye ulaşacağını belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri