Ekonomi

Milyonluk Tesis Adana’ya Kurulacak!

Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, Adana’da 1 milyon dolar değerinde petrokimya tesisi hayata geçirilecek. Söz konusu olan bu tesis sayesinde bir yılda 550 milyon dolar değerindeki dış alım engellenerek, bu yönde Türkiye’nin dışarıya olan bağlılığı ciddi oranda azaltılmış olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye-Cezayir İş Forumu’nda polipropilen üretimi gerçekleştirecek olan petrokimya tesisi tesisinin kurulacağı duyurusunda bulunulmasının ardından, Adana ve iş dünyasında meraklı bekleyişler başladı.

Kurulacak Olan Tesiste 250 Kişilik İstihdam Sağlanacak

Cezayir’in milli enerji şirketi ile Rönesans Endüstri arasında sağlanan anlaşma sayesinde Yumurtalık Serbest Bölgesi’nde hayata geçirilecek olan petrokimya tesisi, yaklaşık olarak 1 milyon değerindeki yatırım karşılığında kurulacak ve ilk aşamada yaklaşık olarak 250 kişi için istihdam imkanı sağlayacak.

Ambalaj, halı ve mobilya türünden sektörlerin ihtiyacı olan polipropilen dış alımı bir yıl içerisinde neredeyse 2,2 milyar dolar ödeme yapan Türkiye’nin, Cezayir’den alacağı ham madde sayesinde söz konusu tesiste polipropilen üretmesi, bir senede 550 milyon değerindeki kaynağın içeride kalması sağlanacak.

450 Prolipropilen Üretimi Gerçekleştirilecek

Yeri belirlenen 826 bin metrekare büyüklüğüne sahip olan bir arazide kurulacak bu tesiste bir sene içerisinde 450 bin ton civarında prolipropilen imalatı gerçekleştirilecek. Ülkenin bu yönde dışarıya olan bağlılığını yüzde 25 oranında düşürülmesi sağlanırken, bir sene içerisinde söz konusu oranda üretim gerçekleştirilecek.

MÜSİAD Adana Şube Başkanı Burhan Kavak konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cezayir’de iken bunun müjdesini vermiş olduğu hatırlatarak Adana ve bölgesi için oldukça memnun edici bir haber olduğunu ifade etti.