Teknoloji

Mobil Uygulama Geliştiricisi Nasıl Olunur?

Mobil iletişim araçlarının olağanüstü bir hızla yaygınlaşması ve yaşam standartlarımız üzerinde ki olumlu etkileri, mobil uygulama geliştirme konusunun da büyük bir önem kazanmasına neden oldu. Mobil uygulamalar geliştirmek için bu alanda etkili eğitim veren özel kuruluşların sayısı da, bu alanda eğitimli kişilere olan ihtiyaç nedeniyle sürekli artıyor. Bir mobil uygulama geliştiricisi olmak için, bu özel kurumlara başvurmak ve gerekli eğitimi almak, ön şart olarak gereklidir. Bunun ardından kişinin yetenekleri ve uygulama geliştirme becerileri, bu alanda başarılı olabilmek için önemli etkenler olarak karşımıza çıkacaktır.

Geliştirilen her mobil uygulamanın, daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için, o uygulamanın aynı zamanda çeşitli dillere tercüme edilmesi de büyük bir önem taşır. Bu sayede geliştirdiğiniz uygulamanın başarılı olma şansını da arttırırsınız. Uluslararası hizmet veren bir web sitesinin tercüme edilmesinin kazandıracağı büyük avantajlar vardır. Bu sebeple web sitesi tercüme işlemi gibi mobil uygulama tercümesinin de yapılması, pazarınızı büyütmeniz anlamını taşır.

Mobil Uygulama Geliştiricisi Nasıl Olunur?

IOS mu Anroid mi?

Ios geliştiricisi mi anroid geliştricisi mi konusunda çok düşünmeyin çünkü yazılımın mantığını anladıktan sonra hemen hemen her alanda kod yazabilecek duruma geleceksiniz.

Facebook’un geliştirdiği react native ile ister ios ister android fark etmez her alanda çalışabilecek yapıda üretebiliyorsunuz.

Tek bir alana yönelmek yerine birden çok alanı öğrenmenizi tavsiye ederiz. Tabi mutlaka bir tane ana uzmanlığınızın bulunması da gerekiyor.

 

Mobil Geliştirici Ne kadar Kazanır?

Junir olarak başlayabileceğiniz meslekte kazabileceğiniz miktarlar size bağlıdır. Junior maaşları 2000 TL üzerinden başlamaktadır ve deneyiminize göre bu rakamlar yükselebilmektedir.

Freelance olarak mobil geliştirici olursanız proje başına ödeme alacaksınız. Tahmini en düşük alacağınız rakamlar 500 ile 1000 tl üzerinde olacaktır. Fakat burada pazarlama ve müşteri bulma yeteneklerinizi konuşturmanız gerekiyor.

Kendinize ait mobil uygulamaları da geliştirerek reklam ve üyelik satışlarından gelir elde edebilirsiniz. 100.000 ücretli üyeliğinizin 5 dolardan aylık size ödeme yaptığınızı düşünürsek ortaya çok ciddi rakamlar çıkabilmektedir.

 

Mobil Uygulamanızı Dünyaya Açın!

Geliştirdiğiniz mobil uygulamanın hangi alanda olduğu, hangi dile veya dillere tercüme etmeniz gerektiği konusunda ki en önemli belirleyicidir. Bununla birlikte, İngilizce tercüme, hemen her uygulama için öncelikle gereken tercüme dilidir. Bunun yanında uygulamanızın daha fazla işe yarayacağını düşündüğünüz ülkelerin dillerine de tercüme ettirmeniz gerekebilir.

Özel ve sınırlı alanlara hitap eden mobil uygulamaların, kullanılması olası olan ülkeler hakkında bir araştırma yapmanız gerekebilir. Ya da geliştirdiğiniz uygulamanın genel kullanıcı kitlesine hitap etmesi, birçok farklı dile tercüme etmenizi de gerektirebilir. Böyle yaparak daha fazla kullanıcıya erişme şansı elde edebilirsiniz. Ancak her iki şekilde de İngilizce, hemen tüm dünyanın ortak dili olması nedeniyle, öncelikle İngilizce tercüme, her uygulama için gereklidir.

Profesyonel Tercüme Çok Önemli

Tercümenin kalitesi de, en az uygulamanın sunduğu avantajların niteliği kadar önemlidir. Farklı diller kullanan toplumlar, aynı zamanda çok farklı kültürel birikime sahiptir. Toplumsal ve kültürel farklılıklar ise sürekli kullanılması olası bir mobil uygulamanın, bu ülkenin kültürel ve toplumsal değerlerine uygun şekilde tercüme ettirilmesini zorunlu hale getirir. Aksi halde yapılacak kelime bazlı tercümeler, uygulamanın kullanıcı tarafından yeterince işe yarar bulunmamasına neden olabilir. Bu anlamda mobil uygulamalarınızın tercümesi yapılırken, mutlak alanında uzmanlaşmış profesyonel tercüme hizmetlerine başvurmanız gereklidir. Böyle bir yaklaşımla, uygulamanızın çok sayıda kullanıcı tarafından, verimli bir şekilde kullanılma şansınızı arttırabilirsiniz.

Tercüme sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren Tercüme Store mobil ve web uygulamalarının yanlış çevirileri yüzünden pazarlama bütçelerinin boşa gittiğini ve başarısız olunduğunu belirtiyor.

Günümüzde Mobil Uygulama Geliştirmek Önemli Bir Kariyer Şansı Oluşturuyor

Mobil uygulama geliştirmeye başladığınızda, her uygulamayla birlikte öğreneceğiniz birçok yeni bilgiyle karşılaşırsınız. Hangi alanlarda ne tür boşluklar olduğunu fark etmeniz, bu alanlara yönelik uygulama geliştirmeye başlamanıza neden olacaktır. Sürekli artan bilgi birikimi ve deneyim, daha başarılı uygulamaların, daha fazla kullanıcıya hitap etmesini sağlayacaktır. Bu anlamda uygulama geliştirme konusunda sürekli devam eden bir kariyer oluşturmanız söz konusudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı