Ekonomi

Moody’s Türkiye’nin Kredi Notunu İndirdi!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olarak faaliyet gösteren Moody’s, Türkiye kararını açıkladı. Kuruluş Türkiye’nin kredi notunu düşürdü. Not görünümünü ise DURAĞAN olarak duyurdu.

Moody’s Not Görünümünü Durağan Olarak Açıkladı

Moody’s söz konusu açıklamayı yazılı olarak yaptı. Buna göre uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Türkiye’nin kredi notunu ‘Ba2’ seviyesine düşürdü. Kredi notu öncesinde ‘Ba1’ seviyesinde bulunmaktaydı. Türkiye’nin not görünümü ise ‘Negatif’ olarak kaydedilmişti. Kuruluş, kredi notunun görünümünü ise DURAĞAN’a çevirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamaya göre notun düşürülmesinde, kamu kurumlarının direncinde görülen süregelen kayıplar etkili oldu. Kurumların direncindeki düşüşe bir örnek veren kuruluş, para politikasında ek aşınmalar ile temel yapısal reformların uygulamada geciktiğini öne sürdü. Bunun yanında dış şok riskine işaret edilerek, borç ve siyasi risklerin arttığı belirtildi.

Siyasi risklerin ve küresel faiz oranlarının Türkiye’nin yüksek cari açık ve dış borçların artmasına neden olduğunu kaydeden Moody’s, dış şok riskini bu şekilde açıkladı.

Not görünümünün revize edilmesi konusunda ise Türkiye’nin mali ve ekonomik gücüne işaret ederek, etkinliğin devam ettiğini belirtti. Bu nedenle not görünümünün NEGATİF’ten, DURAĞAN’a çevrildiğini duyurdu.

Kuruluştan yapılan açıklama sonrasında dolar yükselişe geçti. Dolar kuru 3 lira 8080 kuruşa kadar çıktı. Sonrasında ise yeniden 3 lira 8040 seviyesine geri döndü.

Moody’s Türkiye’den beklediği büyüme oranlarını da açıkladı. Türkiye ekonomisinin dinamik yapıya sahip olduğuna değinen kuruluş, Türkiye’nin potansiyel büyümesini yüzde 3,5 ile 4 arasında tahmin etti. Açıklamada Türkiye’nin ekonomik durumunun benzer ekonomilerden daha güçlü olduğunun altı çizildi.

Hükümetin bu yılki büyüme öngörüsü ise yüzde 5 olarak açıklanmıştı.