Dünya

Moody’s’den Açıklama! Ticaret Savaşları Fayda Sağlamaz!

Moody’s’in EMEA Bölgesi Rating Şefi Colin Ellis katılmış olduğu bir programda konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulunarak ABD Başkanı Trump’ın son hareketi ve Türkiye’nin beklentilerinden bahsetti.

Trump’ın Hamlesi Küçük Bir Adım

Söz konusu açıklamalarında ABD Başkanı Donald Trump’ın almış olduğu gümrük vergisi kararına değinen Colin Ellis, daha derin ve kök bir ticaret savaşının gözlemlendiğini, Trump’ın bu kararının küçük bir adım olduğunu ve buna karşın diğer ülkelerden nasıl bir tepki geleceğini beklediklerini belirtti. Bu tarzda bir ticari savaşın hiçbir ülkeye fayda sağlamayacağını dile getiren Ellis, bu gibi tarifelerin 2000’li yılların ilk zamanlarında çoğaltıldığını, fakat ne işsizlik oranlarına ne de ABD’nin ekonomisine pozitif bir etki sağlamadığını anımsattı.

Ellis ayrıca açıklamasında, Başkan Trump’ın ülke ekonomisi ve global ekonomi üzerindeki etkisinin şuanda açık bir şekilde görülmediğini de dile getirdi.

Türkiye’nin Ekonomisi Gayet İyi

Türkiye’nin beklentilerinden de bahseden Colin Ellis, yatırımcıların risk iştahının üst seviyelerde gerçekleşmeye devam ettiğini ifade ederek, Türkiye’ye bakıldığında oldukça iyi bir ekonomi ile karşılaşıldığını ve geçtiğimiz yıla yönelik yüzde 6,5 oranında bir ekonomik büyüme beklentisi mevcut olduğunu belirtti. Hükümetin büyümeyi destekleyecek nitelikte kararları olduğuna ancak cari açığında bir hayli fazla olduğuna dikkat çeken Ellis, dış sermayeye olan bağlılıkta da bazı kırılganlıkların olduğunu ve bunları yüksek ihtimalle çözüme kavuşturulamayacağını düşündüklerini aktardı.

Gelecek 2 Yıl Enflasyon Çift Hanede Kalacak

Türkiye’de enflasyon rakamlarını çift haneli olarak seyrine devam edeceğini ifade eden Ellis, Türkiye için kredi notlarının “Ba1”, görünümün negatif olduğunu, makro ekonomik görüntünün iyi gittiği yönünde bir görüntü mevcut olsa bile gelecek 2 senede de çift hanenin süreceği görüşünde olduklarını açıklamalarına ekledi.