Ekonomi

Morgan Türkiye’nin Enflasyonuna Yönelik Değerlendirmesini Yaptı!

JP Morgan tarafından yapılan araştırma neticesinde hazırlanan rapora göre, Türkiye’de 2018 Şubat döneminde gerçekleşen enflasyon verilerinde yükseliş yönündeki beklenmedik netice, para politikasının görünümüne ciddi boyutta etki etmek için yeterli görünmüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu sabah itibari ile Türkiye’de Şubat ayında gerçekleşen enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan söz konusu bu verilerin ardından JPMorgan Chase tarafından araştırma gerçekleştirilip, bunun neticesinde bir rapor hazırlandı. J. P. Morgan’ın bu raporuna göre, Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) sürpriz bir şekilde görülen yukarı yönlü eğilim, piyasadaki mevcut beklentilerine ve para politikasına ait görünüme ciddi oranda etki edecek kadar yeterli olmadığı ortaya çıktı.

Morgan, 2018’in Sonu İçin 9,5 Beklentisini Koruyor

JP Morgan tarafından hazırlanmış olan bu rapora göre, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) gelecek aylarda yaklaşık olarak yüzde 10 dolaylarındaki yükseliş temposunu muhafaza edeceği tahmin edilirken, ayrıca Morgan 2018 yılının sonu için öngörmüş olduğu yüzde 9,5 oranındaki enflasyon verisi tahminini de muhafaza etti.

TCMB’nin Kararını Değiştirmeyeceği Tahmin Ediliyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli bir uluslararası bankacılık ve finansal hizmetler alanında faaliyet gösteren JP Morgan Chase, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından önümüzdeki Çarşamba günü (7 Mart) açıklanacak olan faiz kararı hakkında da bir takım değerlendirmelerde bulundu. Söz konusu bu değerlendirmelerinde JP Morgan Chase, yüksek ihtimal ile TCMB’nin faiz kararından herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğini ve ihtiyatlı yaklaşımını muhafaza edeceğini ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarını her ayın 3’üncü günü açıklarken, bu ay Mart’ın 3’ünün hafta sonuna denk gelmesi sebebi ile ilk iş günü olan Pazartesi günü (bugün) açıklamış oldu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri