Ekonomi

Mortgage ile Konut Nasıl Alınır?

Mortgage son zamanlara damgasını vuran kredi türleri arasında bulunuyor. Dünyanın en fazla ilgi gösterdiği konut kredilerinden biri haline gelmiştir. Mortgage ile konut nasıl alınır sorusuna geçmeden önce, bu kredi türü hakkında bir hatırlatma yapmakta fayda var. Özellikle bir konut hayaliniz varsa ve bunu kredi çekerek yerine getirmek istiyorsanız, elinizde peşinat için bir paranın olması gerekmektedir. Bankalar sadece istediğiniz evin %80 oranına kadar size kredi sağlayabilir. Bunun dışında kalan ödemelerin kredi alacak kişi tarafından yapılması beklenmektedir. Bu kuralın her bankada geçerli olduğunu belirtmek gerekiyor.

Mortgage ile Konut Nasıl Alınır? Mortgage Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mortgage kredisi alabilmek için ilk olarak banka üzerinden gerekli olan başvuruyu yapmanız gerekiyor. İnternet üzerinden kolay bir şekilde başvurunuzu gerçekleştirebilir, çok kısa bir süre içinde konu hakkında olumlu veya olumsuz bir cevap alabilirsiniz. Banka tarafından başvurunuz olumlu bir şekilde değerlendirilmiş durumdaysa, gerekli belgelerle birlikte en yakın banka şubesine gitmeniz gerekiyor.

Mortgage Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Mortgage kredisi için başvuru sırasında gerekli olan belgeleri yanınızda götürerek işlemlerin biraz daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki belgelerin krediyi kullanacak kişinin yanında bulunması gerekir:

  • Nüfus cüzdanı
  • İkametgâh belgesi veya kredi kullanacak kişiye ait olan fatura (son 3 aylık döneme ait doğalgaz, elektrik, telefon veya su faturası)
  • Satın alınması beklenen konuta ait kat irtifakı tapusu
  • Gelir durumunu gösteren bir belge
  • Emekliler için SSK’dan alınmış emekli aylığı bildirimi yazısı
  • Serbest mesleğe sahip olan kişiler için güncel işletme hesap özeti veya yıllık gelir vergi beyannamesi

Mortgage Başvurusunda Kefil Gerekir mi?

Mortgage kredisi için genel olarak kefil gerekmez. Yalnız bazı kişilerin durumunda yaşanan belirsizliklerden dolayı kefil istenebilir. Özellikle kredi notunu ilgilendiren durumlarda, kefil ön plana çıkacak durumlardan biri olacaktır.

Mortgage Kredisinde Ne Kadar Masraf Çıkar?

Mortgage ile Konut Nasıl Alınır? Başvuru işlemleri nasıldır, istenilen belgeler nelerdir… Tüm sorular yanıtlandı. Peki Masrafları nasıldır?

Mortgage kredisi masrafları ise bankadan bankaya olmak üzere değişiklikler göstermektedir. Bankalar tarafından sunulan hizmetlere bağlı olarak bazı masrafların çıkması haliyle mümkündür. Dosya masrafı olarak belirtilen bu masraf türü toplam kredi tutarının %5’i oranındadır. Bu oranı geçmesi ise mümkün değildir. Diğer kredi masraflarına baktığımızda ise, karşımıza ekspertiz ve sigorta ücretlerinin çıktığını görüyoruz. Ekspertiz ücreti banka tarafından şart olarak tutulurken, sigorta herkes için talep edilen bir masraf değildir. Ancak deprem sigortasının yasa kapsamına göre yapılması artık bir şart haline gelmiş durumdadır.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri