Ekonomi

Mortgage Kredisi Nedir?

Mortgage kredisi ipotekli konut kredisi olarak bilinir. Taşınmaz malların ipotek edilmesi şartıyla verilen kredi türüdür. Mortgage kredisine dair bütün taksitler bittiğinde, ipotek durumu da kalkmış olur. Bu kredi türünün vade oranları ise 1 yıldan 20 yıla kadar değişkenlik göstermektedir. Mortgage kredisinin kendi içinde bazı türlerinin olduğunu belirtmek gerekir:

  • Bireysel konut kredisi
  • Ofis ve işyeri kredisi
  • Konut geliştirme kredisi
  • Refinansman kredisi
  • Arsa kredisi

Mortgage Kredisinin Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Günümüzün en çok ilgi çeken kredi türlerinden biride Mortgage kredisi olarak ön plana çıkıyor. Tabi bu kredi türünün bu kadar yoğun bir talep almasının da nedenleri bulunuyor. Özellikle uzun bir vade imkanı sağladığından dolayı, pek çok insanın kira öder gibi ev sahibi olmasına neden oluyor. Bunun yanında kredi türünün sağlamış olduğu avantajlar sadece bununla sınırlı değil. Aynı zamanda düşük faizlere sahip olduğundan dolayı daha kolay bir şekilde geri ödemesi yapılabiliyor.

Mortgage Kredisi Ödeme Planı

Her açıdan son derece avantajlı bir kredi olan bu kredi türünde, her şeyin planladığınız gibi gitmesi için bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle kendiniz için uygun olan bir ödeme planı seçerek ödemelerin daha kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Kredi vadesi boyunca bu ödeme planına göre hareket edeceğinizden dolayı bu adıma doğru şekilde karar vermeniz gerekiyor. Herhangi bir gecikme yaşanmaması ve borca sadık kalınması ise önemli bir konudur. Zira gecikme faizi olarak ödenmesi gereken tutar can sıkıcı boyutlara ulaşabilir.

Bankalar tarafından gecikme faizi olarak belirlenmiş olan tutar ise aylık faizin %30’udur. Birbirini izleyen iki ödemeyi aksatmış durumdaysanız, bu durumda bankanız tarafından hemen ödenmesi gereken borç adı altında bir bildirim alırsınız. Bu bildirimi aldıktan sonra borcunuzu ödemek için 30 gün zamanınız olacaktır. 30 günlük sürenin içinde faizleriyle birlikte borcunuzu ödemezseniz yasal takip süreci başlamış olur.

Öte yandan bu durumun vatandaşların en çok düşündüğü konulardan biri olan kredi notuna etki ettiğini de belirtmek gerekiyor. Yani her açıdan son derece zorlu bir dönemin içine girme ihtimaliniz vardır.

Morgage Peşinatı

Kredi almak isteyen vatandaşlar tarafından sorgulanan diğer şeylerden biride Mortgage peşinatı olmaktadır. Özellikle bu konunun tamamen seçmiş olduğunuz eve göre değişiklik gösterdiğini belirtmemiz gerekiyor. Zira bankalar sadece seçtiğiniz evin %80’İne kadar maddi destek sağlıyor. Kalan %20 oranı da peşin olarak ödemek durumundasınız. Bu konuyu ise ekspertiz hizmetinden hemen sonra öğrenmeniz mümkün olacaktır.