Ekonomi

Motorine İndirimi mi Geliyor?

Geçen haftaya damga vuran ardı ardına gelen motorin zammı araç sahiplerini üzmüştü. Bugünkü beklenti ise motorine 10 ile 14 kuruş arasında indirim yapılması yönünde oldu.

Zamlar Sonrasında Hem Motorine Hem Benzine İndirim Beklentisi!

Motorin geçtiğimiz hafta iki defa zamlandı. Zamların toplamı ise pompaya 30 kuruş olarak yansıdı. Piyasa uzmanları motorine gelen zam nedenini ABD’nin ticari ham petrol stokundaki azalışa bağlarken, motorin endeksinin 648 dolara yükseldiğini ifade etti.

Motorinin litresini geçen hafta ilk zam 11 Nisan 2018’de geldi. Bu tarihte yapılan motorin zammı 17 kuruş olmuştu. Hemen ertesi gün ikinci bir zam haberi gelmiş litre fiyatı 13 kuruşluk zamma konu olmuştu. Geçen hafta benzinde akaryakıt zammından nasibini almış, benzinin litresi 14 Nisan 2018 tarihinde 16 kuruşluk zam görmüştü.

İşte bu gelişmeler sonrasında dolar kuru, erken seçim kararı ile yönünü aşağıya çevirdi. Dolardaki düşüş akaryakıta indirim beklentisini artırdı. Vatandaşlar bu konuyu merak ederken, piyasa uzmanları öngörülerini paylaştı. Petrol piyasasını yakından takip eden uzmanlara göre ilk indirim motorine gelecek. Ardından benzinin litre fiyatı da düşecek. Buna göre motorinin litresine beklenen indirim 10 ile 14 kuruş arasında olacak. Söz konusu indirimse Salı gününe kadar pompalara yansıyacak.

Bu tahminler vatandaşın indirim beklentisini güçlendirdi. İndirimin hayata geçmesini bekleyen vatandaşlar sabırsızlandıklarını ve indirimin ne kadar olacağını merak ettiklerini dile getirdi.

Sektör Temsilcileri ABD’nin Petrol Stoklarına İşaret Etti

Sektör temsilcileri ise ABD’nin petrol stoklarının beklentinin üzerinde azaldığını, küresel piyasanın beklentisinin 500 bin varillik düşüş olduğunu, gerçekleşeninse 1 milyon 500 varil olduğunu belirtti. Stoklardaki azalışın küresel pazarı olumsuz etkilediğinin altını çizen temsilciler benzin endeksinin azalış sonrasında 693 dolar seviyesine yükseldiğine de vurgu yaptı.