Gündem

Müftü Nasıl Olunur?

Müftüler, toplumu din konusunda aydınlatan ve din konularında denetim yapan kişilerdir. Diyanet İşleri Bakanlığına bağlı olarak çalışan bu kişiler, günümüzün en çok ilgi çeken mesleklerinden birinin sahibidir. Peki Müftü Nasıl Olunur?

Müftü Nasıl Olunur?

Müftü olmak isteyen kişilerde bazı özelliklerin bulunması şart olarak tutulmuştur. Özellikle bu kişilerin kendini ifade edebilme gücü çok büyük olmalıdır. Hem yazı, hem de sözlü ifade olarak diğerlerinden ayrılan bir yapısının olması beklenir. Aynı zamanda insanlarla iletişimi kuvvetli, yeniliklere açık özelliklere sahip olması gerekir. Bu kişilerin diğerlerinden daha fazla şekilde meslek konusunda başarılı olabileceği aşikardır.

Müftü Olmak İçin Ne Yapılır?

Müftü olmak için kişiler için belirlenmiş bazı adımlar bulunmaktadır. İlk olarak kişilerin üniversitelerin İlahiyat Fakültesine gitmeleri ve buradan ilahiyat mezunu bireyler olarak çıkmaları gerekir. Müftülük için belirlenmiş olan öğretim süresi 4 yıldır. Ayrıca hazırlık olarak 1 yıl boyunca Arapça Kuran-ı Kerim hazırlık programına girilmesi zorunlu bir hale getirilmiştir. Hazırlık ve lisans eğitimi olan beş yılı geçerek başarılı bir sonuç elde etmeleri beklenir. Eğer ilahiyat ön lisans okumuş durumdaysa bu seferde müftü olabilmek için bir tercih hakkı yapılabilir. Dikey geçiş sınavı olarak bilinen sınava girilerek buradan başarılı bir sonuç elde edilirse, dört senelik bölüme geçiş yapabilirler.

Müftü olmak için bu süreç içinde zamanla pek çok değişikliğe gidildi. Geçmiş zamanlarda ilahiyat fakültesi mezunları doğrudan Diyanet işleri başkanlığına bağlı olarak müftülük sınavlarına katılarak atanabiliyordu. Ancak sonraları 90’lı Seferihisar escort yıllardan beri var olan bu geleneğe yeni düzenlemeler getirildi. 1993 yılından sonra yapılan düzenlemeden sonra, dört yıllık yükseköğretim mezunları vaizlik sınavını kazanırsa, stajyer vaiz olarak atanabilir. Bu şekilde en az 1 yıl olmak üzere, en fazla 2 yıl boyunca staj dönemine gireceklerdir. Bu zamanın sonunda ise başkanlık tarafından verilen diğer kurslara girerler. Bu kurslardan başarılı bir şekilde çıkan kişiler daha sonra müftülüğe bağlı olarak çalışma hayatına geçebilirler. Yani müftü olmak isteyen kişileri, oldukça uzun bir süreç beklemektedir. Eskiye göre işlerin biraz daha zorlaştığını ve bu alana yeni şartlar getirildiğini belirtmek gerekiyor.

Müftüler Ne Kadar Maaş Alır?

Müftü Nasıl Olunur? sorusuna ek olarak en çok merak edilen konulardan biri de Müftü maaşlarıdır. İl müftüsü, müftü yardımcısı, ilçe müftüsü gibi pek çok değişik rütbeler olduğundan dolayı, bu alanda farklı ücretlendirmelerin olduğunu söylemek yanlış olmaz. En düşük müftü maaşı ise 4.500 TL olmaktadır. Sayılan şartlara ve deneyime bağlı olarak bu kişilerin alacağı maaşta bu oranlarda artmaya başlar.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri