Ekonomi

Müjde! O Meslek Gruplarına Faizsiz Kredi Desteği!

Bakanlık esnaf ve sanatkarlara müjdeli haber geldi. Yapılan açıklamalara göre faiz indirimi sağlanacak. Geleneksek, sanatsal değerleri olan meslek grupları için ise faizsiz kredi verilecek.

Bakanlar Kurulu’nun esnaf ve sanatkarlar ile birlikte genç girişimlerin doğrudan ilgilendiren faiz kararı 2018 yılının ilk gününde yürürlüğe resmen girmişti.

Açıklananlara göre, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifleri Kefaletiyle esnaf ile sanatkarların Halkbank’tan doğrudan temin edecekleri finansmanlarda yüzde 50 oranında indirim söz konusu olacak. Uygulanacak olan yüzde 50 indirim, öncesinde temin edilen ve bakiyesi 2018 yılına devri gerçekleşen, 2018 yılı sonuna kadar kullanılacak olan tüm kredileri kapsama alıyor. Aynı zamanda Halkbank, KKTC’de de faaliyette bulunan şubeleri yine aynı dönemlerdeki krediler için faiz desteği verecek.

Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslek Gruplarına Faizsiz Kredi Desteği!

Faizsiz kredi imkanından yararlanacak bir diğer meslek grupları ise kaybolmaya yüz tutan meslekler grupları. Bunlar geleneksek, sanatsal değerleri olan bakır işletmeciliği, çömlek ve çini yapımı, el dokuma işleri gibi mesleklerdir. Aynı zamanda Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi olanlar,minimum 1 yıllık ustalık belgesi olan, söz konusu belge ile son 1 yıllık dönemde kendi adına işletme kuran, işletme kurduğunu belgeli bir şekilde sunabilenlerde faiz kredi imkanından yararlanabilecek.

100.000 TL’ye Kadar Faizsiz Kredi!

Bir diğer müjdeli haber ise KOSGEB’te uygulamalı girişimcilik eğitimi bitiren kişiler için. Öncesinde KOSGEB’ten hem hibe hem de faizsiz kredi desteğinden faydalananlar hariç tutulmak üzere, eğitimlerini bitiren, 30 ve üzeri yaşta bulunan tüm esnaf ve sanatkar girişimcilere de 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi imkanı sağlanacak. Ancak bunun için projenin onaylanması gerekecek.

Ekipman, demirbaş satın alımları, hammade ihtiyaçlarının karşılanması, işyerlerinin modernizasyonları için verilen kredi bakiyelerini ise bu sene devredenlerin faizlerinin de silineceği açıklandı.