Ekonomi

Mülk Sahipleri Dikkat! Kira Beyanları Yarın Verilmeye Başlanacak!

1 Ocak – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında sahip oldukları konutlardan 3 bin 900 TL, iş yerlerinden ise 30 bin TL’nin üzerinde kira geliri elde eden mülk sahipleri için kira geliri beyanı yarın itibari ile verilmeye başlanacak.

2017 yılı süresinde konutlardan ve dükkanlardan kira geliri elde eden gayrimenkul sahipleri için kira geliri beyanı yarın itibari ile başlıyor. 2017 yılı içerisinde kiraya vermiş olduğu dükkanından 30 bin TL’nin üzerinde, kiraya vermiş olduğu evinden ise 3 bin 900 TL kira geliri sağlayan mülk sahipleri, 1-26 Mart tarihleri arasında kira gelir beyanında bulunacak.

1-26 Mart Tarihleri Arasında Beyanda Bulunulacak

Ülke çapındaki milyonlarca mülk sahibini alakadar eden gelir beyan dönemi 1 Mart itibari ile başlıyor. Normal şartlarda 25 Mart itibari ile son bulması gereken beyan dönemi, 25 Mart’ın resmi tatile denk gelmesi sebebi ile 26 Mart tarihinde son bulacak.

Kira gelirinde 1 Ocak – 31 Aralık 2017 için belirlenen istisna oranlarının ev için 3 bin 900, dükkan için ise 30 bin TL olduğu belirtildi.

Dükkanda İstisna Oranı Düşürülmeyecek

Meskende söz konusu bu istisna oranının üzerinde kira geliri elde eden mülk sahipleri, istisna oranının düşmesinin ardından beyanda bulunacak. Ayrıca istisna oranı yalnızca bir mesken için geçerli olmasından ötürü birden fazla eve sahip olup bunlarda kira geliri sağlayanların, istisna oranına dikkat etmesi gerekecek. Dükkanda ise kira geliri elde edenlerin istisna oranını aşması halinde oran düşürülmeyecek.

Gayrimenkul uzmanları tarafından konu ile alakalı yapılan açıklamalarda, Maliye Bakanlığı’nın kimlerin kira gelirine sahip olduğunu kolaylıkla tespit edebildiği, söz konusu dönemde beyanda bulunulmadığı takdirde usulsüzlük ve ziyai vergi cezası uygulanabileceği ifade edildi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri