Gündem

Müsteşar Nasıl Olunur?

Memurların hayali genel olarak müsteşarlığa yükselmektir. Müsteşarlık yapabilmek için, herhangi bir sınava girilmesi söz konusu değildir. Bu kişiler seçimle de iş başına getirilmezler. Peki Müsteşar Nasıl Olunur?

Müsteşar Nasıl Olunur?

Müsteşar olmak için ilgili bakanlığın onayının alınması gerekir. Daha sonra ise, görev atamalarının yapılması için başbakanlık veya cumhurbaşkanlığı söz sahibi olur.

Müsteşar Seçiminde Neler Önemlidir?

Müsteşar seçiminde her meslekte olduğu gibi, bazı durumlara daha fazla dikkat ediliyor. Özellikle müsteşarın tecrübeli olması, iç için uygun olması gibi konular bakanlık tarafından dikkate alınıyor. Eğer kişinin sahip olduğu deneyim atanacağı yere uygun görünüyorsa, o zaman atamaları gerçekleşir.

Müsteşar olabilmek için, en az devlet memuru olmak gerekir. Kamu kurumlarına bağlı olarak çalışan devlet memurlarından bu kişiler seçilmektedir. Yani müsteşar olmak için hangi bölümü bitirmeli soruları, bu durumda kesinlikle önemli değildir. Herhangi bir fakülteden mezun olmuş kişilerde bu göreve getirilebilir. İnşaat mühendisliği, psikolog, doktor vs. bu durumda kesinlikle önemli değildir.

Müsteşarların Görevleri

Müsteşar olmuş kişiler, siyasetle ilgili değildir. Ancak görev için atamaları, siyasiler tarafından yapılır. Hükümetler değiştikçe bu kişilerinde değişmesi gündeme gelir. Bu kişilerin yaptıkları iş ise, bir nevi bakanlığın danışmanlığıdır. Herhangi bir konuda bilgi edinme durumunda bu kişilerin bakanlığın yardımına koşar. Yani bir konuda danışmanlık için bir kişi aranıyorsa, o zaman doğrudan müsteşar konuşulmaya başlanacaktır. Özellikle bakanlardan sonra en yetkili kişi olarak ön plana çıkarlar.

Müsteşar Kazançları

Müsteşar Nasıl Olunur? Ne kadar maaş alınır? Öte yandan meslekle ilgili en çok merak edilen diğer konulardan biride, müsteşar maaşları olmaktadır. Bu konuda da diğer mesleklerde var olan bazı maaş artış şartlarını görebiliriz. Özellikle müsteşarların sahip olduğu deneyim, kazançlarını önemli şekilde arttıran konulardan biri olmaktadır.  En düşük müsteşar maaşı günümüzün koşullarında 9.500 TL’dir. Bunu deneyim konusunu da hesap ederek düşündüğümüzde ise, günümüzün en çok kazanç sağlayan işlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 2018 itibariyle bir müsteşar maaşı 11.064 TL olmaktadır. Geçtiğimiz yıla göre 594 lira zam alan müsteşarların yeni maaşları bu şekilde. Gelecek yılda yine aynı doğrultularda zam alması halinde, yine memnun edici bir kazanç sunmuş olacak. Bu durumda memurların müsteşar olma isteğini biraz daha arttırmış durumda. Ancak Kamu Personeli Seçme Sınavı veya herhangi bir mezuniyet şartı gibi durumlar olmadığı için, bu mesleği yapabilmek diğerlerine göre biraz daha zor oluyor. Ama devlet kurumlarında çalışan kişilerin bu iş için, her zaman şansı bulunuyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri