Ekonomi

Nakdi Kredilerin Toplamı 2,2 Trilyona Ulaştı!

Türkiye Bankalar Birliği2ne üye olan kuruluşlar tarafından sağlanan nakdi kredilerin toplam tutarı, 2018’in ilk ayı itibari ile 2 trilyon 219 milyar liraya ulaştı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi 2018 Ocak Bülteni’nin yayımladı. Söz konusu bu bültene göre, TBB üyesi olan bankalar tarafından sağlanan nakdi kredilerin bu yılın Ocak sonu itibari ile 2017 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 16 oranında yükseliş kaydederek 2 trilyon 219 milyar lira olarak gerçekleşti.

En Fazla Krediyi Bankalar Kullandırdı

Bahsi geçen bu rakamın 2 trilyon 106 milyar TL kadarını bankalar, 49 milyar TL kadarını finansal kiralama kuruluşları, 31 milyar TL kadarını faktoring firmaları ve 34 milyar TL kadarını ise finansman firmaları kullandırdı.

En Fazla Kredi İmalat Sanayisine Sağlandı

Gerçek ve tüzel kişi ticari müşterilere sağlanan bu nitelikteki krediler, söz konusu dönemde, 2017 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 15 oranında yükseliş göstererek 1 milyar 683 milyon lira olarak kayıtlara geçti. Açıklanan bu rakamlara göre imalat sanayisi yüzde 25 oranı ile ticari amaçla kullandırılan krediler arasında aslan payının sahibi olurken, imalat sanayisini yüzde 19 ile toptan ve perakende sektörü, yüzde 13 ile de inşaat sektörü izledi.

Bireysel Kredilerde Bir Yılda Yüzde 17 Artış Yaşandı

Banka ve banka harici finansa kuruluşların gerçek kişilere kullandırmış olduğu bireysel kredilerin toplamı, yine söz konusu olan dönemde yüzde 17 oranında artış göstererek, 537 milyar TL’ye ulaştı.

Söz konusu bu bireysel kredilerin yüzde 37’sini konut kredileri, yüzde 17sini kredi kartları, yüzde 39 diğer bireysel krediler ve yüzde 7’sini ise taşıt kredileri oluştururken, tahsilatı geç kalan bu kredilerin faiz oranı ise yüzde 3.3 olarak uygulandı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri