Gündem

Ne Zaman Emekli Olurum?

Milyonlarca vatandaş Ne zaman emekli olurum sorunun cevabını merak ediyor. Artık herkes iş hayatına son vermek, kalan zamanının tümünü kendilerine ayırmak istiyorlar. Önceki dönemlerde bunu hesaplamak zor olsa da gelişen teknoloji ile birlikte SGK emeklilik yaşı hesaplama ile işlemleri yapmak artık çok daha kolay.

Ne Zaman Emekli Olurum?

Emekli olma yaşı hesaplanması için e-devletin uygulamasına giriş yapılarak kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Bunun içinde uygulamada bulunan formun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Emeklilik için sunulan bir diğer hizmet ise emekli maaş sorgulama sistemi işlemidir. Bu sistem ile vatandaşlar emekli olduklarından sonra ne kadar maaş alabileceklerini öğrenebilmektedirler.

Kişisel bilgilere erişim için şifre, elektronik imza, mobil imza, TC. kimlik numarası doğrulaması için kişisel bilgilerin girilmesi gerekmektedir. e-Devlet üzerinden vergi, harç ve benzeri gibi ödemesi yapılacak işlemlerin birimlerine de güvenli bir şekilde girilebilmektedir.

Emeklilik Yaşı Nasıl Belirlenir?

Ne zaman emekli olurum sorusuna yanıt için ilk olarak bilinmesi gereken kadınların erkeklere göre çok daha erken yaşta emekli olmalarıdır.

Türkiye’de emeklilik yaşı devlet tarafından farklı pozisyonlara ve farklı şartlara göre yasa ile belirlenmektedir. 1999 yılına kadar erkekler 43 yaşında, kadınlar ise 38 yaşında emekli olabiliyorlardı. Ancak 99 yılında sonra emeklilik yaşı ile prim ödeme gününde artış meydana geldi. Şuanda bu yaş 65 olarak uygulanmakta.

Türkiye’de emeklilik yaşı devlet tarafından farklı statülere ve farklı koşullara göre kanunla belirlenmektedir. 8 Eylül 1999 tarihine kadar, kadınlar 38 erkekler ise 43 yaşında emekli olabiliyorlardı. O tarihten sonra emeklilik koşulları ağırlaştırıldıkça, emekli olabilme yaşı ve prim ödeme gün sayısı yükseltildi. Kademeli olarak yükseltilen emeklilik yaşı, 1 Ocak 2048 tarihi itibariyle 65 olarak uygulanacak. Farklı durumlar için farklı emeklilik yaşları bulunduğundan durumunuza özel olan emeklilik yaşını yukarıdaki emeklilik hesaplama aracımız yardımıyla tespit edebilirsiniz.

2008’den önce çalışma zamanları ile yıpranma payları dikkate alınmaktadır. 5510 sayılı kanun kapsamında şuanda emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60’tır. Ancak bu durumda istisnalar olabilmektedir.  Bir takım çalışma koşullarına ilişkin olarak eklenecek olan hizmet süreleri de emeklilik yaşının düşürülmesine sebep olabilmektedir. Bunlar maluliyet ile fiili hizmet zamlarıdır.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri