Ekonomi

Nefes Kredisi Veren Bankalar

Nefes Kredisi Veren Bankalar

Devlet destekli kredilerden biri olan nefes kredisi, devlet, TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ve nefes kredisi veren bankalar arasında yürütülen bir çalışmadır.

KOBİ’lerin faydalanabildiği ve büyük bir rahatlama sağlayan bu kredi, 50 bin KOBİ’yi yakından ilgilendirir ve 7.5 milyar TL’lik bir destek sağlar. Kredinin kullanılabilmesi adına birtakım şartlar gerekir ve sadece belirli sektörlere hitap ettiği söylenebilir. TOBB nefes kredisi 2018 yılında ortaya çıkarılan bir çalışma olsa da 2019 yılında da esnaflar bu krediden yararlanabilirler.

Ödeme konusunda da birçok kolaylık sağlayan bu kredi, ertelemeli ödeme imkanlarıyla esnafların karşısına çıkar. 1 aydan başlayan erteleme, 6 aya kadar devam edebilir. Tamamıyla KOBİ’lerin büyümesi için düzenlenen bu paket sayesinde, KOBİ’ler kısa süreli ve acil nakit gerektiren giderlerini karşılayabilirler. Peki, nefes kredisi 2018 başvuru şartları ve 2019 yılında başvuru kanalları nelerdir? Esnaflar nasıl bu krediden yararlanabilirler?

Nefes Kredisi Başvuru Şartları

KOBİ’lerin büyük bir çoğunluğunu kapsayan bu kredi, birtakım şartlar gerektirir ve nefes kredisi veren bankalar, söz konusu şartlardan kesinlikle taviz vermezler. Aslında standart birçok KOBİ’nin söz konusu şartları zaten sağladığı söylenebilirken, sistem çok basit ve net bir şekilde işler.

Nefes kredisi sadece KOBİ’lere hitap ettiği için krediden yararlanmak isteyen kişiler KOBİ olduklarını belgelemelidirler. KOBİ belgesinin yanı sıra önem taşıyan bir diğer nefes kredisi başvuru şartları ise KOBİ’nin bir odaya üye olmasıdır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, her odanın kapsam dahilinde alınmamasıdır. Krediden yararlanmak için sadece TOBB’a üye olan odalara bağlı olmak gerekir.

KOBİ olarak en az 1 yıldır faaliyet gösteriyor olmak diğer şart olarak bilinirken, bu şart yeni KOBİ’leri biraz üzebilir. Yine de başvuru sonlanana kadar KOBİ’lerin 1 yılı doldurma imkanları bulunur ve 1 yılı doldurmalarıyla birlikte başvurularını gerçekleştirebilirler. Nefes kredisi şartlarıyla ilgili en önemli hususlardan biri ise KOBİ kapsamıdır. KOBİ’lerin hizmet verdikleri sektörlerin, kredi şartlarını karşılayan sektörler olması gerekir. Peki, hangi KOBİ’ler nefes kredisinden faydalanabilirler?

Nefes Kredisi Kullanabilen KOBİ’ler

Genel olarak KOBİ’lerin büyük bir kısmını kapsayan nefes kredisi, yine de bazı KOBİ’lerin kapsam dışı kalmasına neden olabilir. Bu KOBİ’ler her ne kadar kapsam dışı kalmış olsalar da nefes kredisi veren bankalar söz konusu KOBİ’lere uygun faiz oranlı krediler sağlarlar. TOBB kapsam dışı kalan KOBİ’lerin diğer kredi ürünlerinden yararlanmalarını önerirken, faiz oranlarının ise diğer kredilere göre çok daha az bir seviyede kaldığı rahatlıkla görülebilir.

Nefes kredisi kullanabilen KOBİ’lerin kapsamları ise şunlardır:

  • Eczacılık alanında hizmet veriyor olmak,
  • Tarım Kredi ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri,
  • Döviz alım-satım gibi konularda hizmet veriyor olmak,
  • Emlak alanında hizmet veriyor olmak,
  • Yeminli mali müşavir veya normal mali müşavir olmak,
  • Factoring sektöründe hizmet veriyor olmak,

nefes kredisi 2018 şartları olarak KOBİ’lerin karşısına çıkar. 2019 yılı itibariyle henüz bu şartlarda bir değişim görülmese de ilerleyen dönemlerde kapsamın biraz daha genişletilmesi söz konusu olabilir. KOBİ’ler her ne kadar bu şartları kapsıyor olsalar da bu durumu belge ile nefes kredisi veren bankalar cephesine iletmek zorundadırlar.

Nefes Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Kredi Garanti Fonu, TOBB ve Denizbank’ın ortak katılımlarıyla yürütülen çalışmalar da elbette ki Denizbank, nefes kredisi veren bankalar listesinde ilk sırada görülebilir. Denizbank dışında da birçok banka KOBİ’lere söz konusu kredi imkanını sağlarken, faiz oranları ve vade sayıları hiçbir bankada değişim göstermez.

Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Halkbank ve Ziraat Katılım gibi bankalar üzerinden nefes kredisine başvuru yapılabilecek. Tüm bu bankalar,%0,99’luk faiz oranıyla KOBİ’lerin karşısına çıkarken, vade sayısının büyük önem taşıdığı söylenebilir. 12 ay vade imkanı sağlayan TOBB ve bankalar, 6 ay da erteleme imkanı sunarak, toplamda 18 aylık bir süre verirler. Esnafın faiz oranı nedeniyle vade sayısını azaltması yerine, tüm vadeyi kullanması ve ödeme planını sağlam temeller üzerine kurması önerilir.

6 aylık erteleme imkanı taksit taksit sunulmazken, KOBİ ister 6 ay içerisinde veya istediği bir zaman dilimi içerisinde ödemeye başlar. TOBB bu noktada da esnafın tüm haklarını sonuna kadar kullanmasını önerir. 200 bin TL’ye kadar destek imkanı mümkünken, son aylardaki gelir tablosu, maksimum kredi miktarının belirlenmesi konusunda büyük önem taşır. Peki, nefes kredisi başvurusu nasıl yapılır? Esnafların nereye, hangi belgelerle başvurmaları gerekir?

nefes kredisi başvurusu nasıl yapılır

Nefes Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOBİ’lerin kısa süreli ihtiyaçlarını büyük oranda karşılayacak olan bu kredi türüne başvuru, nefes kredisi veren bankalar üzerinden yapılır. KOBİ’ler direkt olarak bankaya başvuruya giderlerse olumsuz yanıt alırlar. Bunun nedeni bankaların üyelik belgesi istemeleridir. KOBİ’ler öncelikle üye oldukları odalara giderek, üye belgesi almalarının ardından bankalara başvuruyu yapabilmektedirler.

Başvuru sırasında sadece üyelik belgesi değil, bilanço, çalıştırılan işçi sayısı, ödenen primler, kimlik belgesi vb. birçok belge talep edilir. Bu belgeler kişinin kendisince tamamlaması gereken belgelerdir ve kredi tutarının belirlenmesini sağlar. Başvuru öncesinde KOBİ’nin kredi sicili hakkında da detaylı bir araştırma yapılır. Sicil konusunda da gerekli şartları sağlayan KOBİ’ler direkt olarak söz konusu krediden yararlanabilir.

 

tobb nefes kredisi 2018

Nefes Kredisi Avantajları Nelerdir?

2018 yılı ve 2019 yılı itibariyle yükselene faiz oranları, sadece esnafın veya işverenlerin değil, standart tüketicilerin bile kredi kullanmasına engel olarak görülebilir. TOBB, devlet ve bankalar tarafından yürütülen bu çalışma sayesinde esnafa nefes kredisi veren bankalar 2018 yılı faiz oranlarına göre çok daha alt bir seviye faiz oranları sunarlar.

Normal şartlarda KOBİ, standart bir ihtiyaç kredisi kullanmak isterse, 10.000 TL tutarındaki bir kredi 16 bin TL olarak geri ödenir. Nefes kredisinde ise geri ödeme tutarı normal faiz oranlarına göre %70 oranında azalma gösterir. Bununla birlikte 6 aylık ertelemeli krediyi hiçbir banka vermezken, anlaşmalı bankalar bu imkanı rahatlıkla sağlarlar. Ayrıca kredi türünün devlet destekli olması, KOBİ’lere daha rahat kredi verilmesine neden olur.

Kısacası, KOBİ’ler en rahat ödeyebilecekleri, en düşük faiz oranına sahip olan ve bütçelerine en uygun olan bir kredi imkanından yararlanırlar.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri