Ekonomi

Nefesler Tutuldu! Dev Teşvik Paketi Yarın Açıklanacak

Hükümet süper teşvik paketi ile Türkiye’yi bir adım ileriye taşımayı hedefliyor. Bu kapsamda 23 projeye sağlanacak teşvik tutarı 128 milyar lirayı bulacak. Dev teşvik paketine ilişkin açıklama ise Pazartesi yapılacak!

Süper Teşvik Paketini Cumhurbaşkanı Açıklayacak! 23 Projeye 128 Milyar Lira!

Teşvik paketlerine hız veren hükümet 23 projeye büyük teşvikler sağlayacak. Konuyla ilgili ilk sinyalleri Başbakan Binali Yıldırım verdi. Başbakan açıklamasında teşviklerin toplamının 128 milyar lirayı bulacağını kaydetti. 23 projeye ilişkin kapsamlı açıklamanınsa haftanın ilk gününde yapılacağına işaret etti. Buna göre söz konusu detaylı bilgileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Düzenlenecek tören bugüne kadar defalarca ertelense de, Pazartesi gününe kesin gözüyle bakılıyor.

İlk Sinyalleri Başbakan Binali Yıldırım Verdi

Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu Tanıtım Toplantısı dahilinde konuşan Başbakan yatırım teşviklerinin öneminin altını çizerek, toplamı 128 milyar lirayı bulacak teşviklerin önemli olduğunu, destek alacak projeler arasında petro kimyanın önem arz ettiğini belirtti. Bunun yanında teşviklerin ilaç, tarım ve sağlık alanlarında yoğunlaşacağını kaydetmişti. Söz konusu toplantı ise geçen ayın son günlerinde düzenlenmişti.

“KDV Uygulaması Daha Kolay Olacak”

Öte yandan 14. Türkiye Vergi Kongresi kapsamında yer alan Maliye Bakanı Katma Değer Vergisine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Naci Ağbal, KDV uygulamasının eskisinden daha kolay ve anlaşılır bir hale getirildiğini ifade ederek, esnafın yüzünü güldürmüştü. Bakan Ağbal kongredeki konuşmasında ülke ekonomisinin bir bütün olarak ele alındığını, bu kapsamda uygulamaların ekonomide olumlu yansımalar yakaladığını ifade etti. Algı operasyonlarıyla bu havanın bozulmaması gerektiğinin de altını çizdi.