new-yorkta-tarihi-hata-rockefeller-binasi-tapuda-yildiz-holdingin-gorunuyor
Ekonomi

New York’ta Tarihi Hata! Rockefeller Binası Tapuda Yıldız Holding’in Görünüyor!

New York’taki Rockefeller Binası ve Grand Central Station tren istasyonunun sahipliğinde tuhaf bir yanlışlık yapıldı.

Yıldız Holding ABD’nin Sembolü 2 Binanın Sahibi Görünüyor

Yıldız Holding’in de sahibi olan Murat Ülker’in aynı zamanda Godiva’nın da sahibi olduğu biliniyor. Godiva ile ilgili Amerika’da tarihi bir yanlışlık yapıldı. Dünyanın ticaret merkezi olan New York’un Manhattan bölgesinde bulunan Amerika’nın sembolü binalardan Rockefelller Binası ve Grand Central Station adlı tren istasyonunun sahipliği ile ilgili tuhaf bir yanlışlık oldu. ABD medyasında yapılan haberlere göre resmi evraklar üzerinde Yıldız Holding’in 10 yıldan beri Rockefeller Binası’nın ve 1871 yılında inşa edilen Grand Central Station’un sahibi olarak görünüyor.

Hatayı 10 Yıl Önce New York Defterdarlığı Yapmış

New York’taki bu büyük hatanın kaynağının bir muhasebeci olduğu, 10 yıl önce bu hatanın yapıldığı, o zamandan bugüne kadar bu değişikliğin hiç kimse tarafından fark edilmediğini, Beetween the Bricks adlı danışmanlık firması tarafından ortaya çıkartıldığını, 2008 yılında Godiva adlı çikolata markasının Yıldız Holding tarafından Campbell Soup’tan satın alındığını, hatanın da Godiva ile ilgili vergilendirme evraklarının düzenlenmesi sırasında başladığını, satış işlemlerinin sürecinde New York Belediyesi ve Campbell’in avukatlarının farkında olmadan yaptıkları bir yanlışlıktan doğduğunu, Rockefeller ve Grand Central Station binalarının Godiva satış mağazalarının yerine Godiva’nın mağazası olarak gösterildiğini söyledi.

Tren İstasyonunun Denetleme Faturası Yıldız Holding’e Yollandı

Bu yanlışlıklar zincirinin daha sonraki dönemlerde de devam ettirilerek, vergilendirmeye dair evraklar New York Şehir Defterdarlığı’nda kullanıldığından, faturaların da bu binaların ve diğer farklı binaların sahibi olarak gösterilen Yıldız Holding adına düzenlenmiş. Yanlışlık New York İtfaiye Müdürlüğü tarafından tren istasyonuna yangın denetleme faturası kestiğinde bu faturanın Yıldız Holding’e yollanması ile derinlik kazanmış. New York Post aslı medya organında yer alan habere göre New York Defterdarlığı’nda görevli olan bir yetkili bu konuda açıklama yaparak, faturalandırma sırasında şirket adının yanlış girilmesi halinde bunun tapı kayıtlarına da yansıyacağını, bu yanlışlığın ortaya çıkış nedeninin bu olduğunu kabul etti.