Gündem

Nissan Üretim ve Satışta Gaza Bastı

Otomotivin dev ismi Nissan, 2017 yılında Avrupalı ülkelerde rekora koştu. Şirketin en çok satan modeli ise Qashqai olarak dikkatleri çekti.

Nissan Sektörel Değişime Hızlı Adapte Oldu

Nissan, geçen sene ürün gamını büyük ölçüde yeniledi. Otomotiv sektöründeki değişime ayak uyduran şirket, elektrik araçlara büyük yatırımlar yaptı. Elektrikli araç pazarına yönelik çalışmalar devam ederken, şirket yıl içerisinde birçok ödüle layık görüldü. Bunun yanında satışları büyük ölçüde artırdı.

SUV Pazarında Avrupa Lideri

Nissan imzalı modellerde SUV pazarının lideri konumunda olan Nissan Qashqai satış adeti ile birincilik koltuğunu kimselere yine kaptırmadı. Şirketin Avrupalı ülkelerde hayata geçirdiği satışlar 2017 yılında zirveye çıktı.

Üretimde Üç Milyon Adete Ulaşıldı

Üretimdeki gelişmelerde beklentinin üzerinde oldu. Qashqai bundan tam 10 sene önce pazara giriş yapmıştı. Geçen sene ise Qashqai’nin üretimi üç milyon adete ulaştı. Nissan’ın Sunderland üretim merkezindeki bantlardan çıkan model, geçen sene toplamda 762 bin 574 adetlik satışa ulaştı. Bu satış adeti Avrupa’nın en çok satılan SUV’u olma özelliğini taşıdı. Son durumda Nissan Qashqai geçen seneki satışlarını, bir önceki yıla kıyasla yüzde 3,8 artırdı.

Avrupa Pazarına 265 Bin 520 Adet Qashqai Satıldı

Şirketin toplam satışları incelendiğinde Qashqai’nin önemli bir yere sahip olduğu dikkatlerden kaçmadı. Ggeçen sene Sunderland üretim merkezinde toplamda 346 bin 856 adet Qashqai üretti. Üretimin 265 bin 520 tanesi ise Avrupalı ülkelere ihraç edildi. Avrupa otomobil pazarı pastasının yüzde 3,7’lik kısmını tek başına sahiplenen model, 2017 yılında başta İspanya olmak üzere pazardaki yerini büyüttü. Buna göre İspanya’da Qashqai pazarındaki büyüme bir yılda yüzde 9,4 olarak belirlendi. Büyümenin yüksek olduğu diğer bir ülke ise Rusya olarak kayda geçti. Rus pazarındaki büyüme ise yüzde 12,4’e denk geldi. Fransa pazarındaki genişlemeyse yüzde 3 olarak hesaplandı.