Gündem

Noter Nasıl Olunur?

Şüphesiz ki ülkemizin en çok kazandıran meslek türlerinden biri noterlik olarak ön plana çıkıyor. Bu açıdan her daim popülerliğini korumuş olan bu mesleği yapmak isteyen kişilerin önünde çok uzun bir yol vardır. Ancak dikkat edilmesi, aşılması, çalışılması gereken konular bulunmaktadır. Peki Noter Nasıl Olunur?

Noter Nasıl Olunur ?

Noter olmak için öncelikle kişilerin Hukuk Fakültesine giriş için iyi bir puana sahip olması gerekiyor. Hukuk fakültesini tamamladıktan sonra, avukatlık stajı başlar. Bu noktadan sonra kişiler dilerse kariyer tercihini avukatlıktan yana da yapabilir. Ancak noter olmak isteyen kişilerin Adalet Bakanlığı üzerinden noterlik belgesi alması gerekir. Bu belgeyi aldıktan hemen sonra ise, noterlik ilanlarını takibe hak kazanırsınız.

Ancak belirli sayıdaki kişinin alındığını belirtmek gerekir. Oldukça yoğun bir katılıma sahip olup, her geçen yıl bu sayıda biraz daha artışlar oluyor. Son zamanlarda bu alana başvuran kişilerin sayısı neredeyse 40 bine ulaşmış durumdadır. Ancak noter olma şartları ileriki zamanlarda güncellenecek olan detaylar arasında bulunuyor. Yani bu alanda noter olmak isteyen kişilerin biraz daha zorluk çekeceğini çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz. Özellikle bu alanda deneyimin daha üst bir seviyede olması için 40 yaş üstü kişilerin alınması artık söz konusu olacaktır.

Noter Belgesi İçin Yapılması Gerekenler

  • Noterden alınacak nüfus cüzdanı örneği veya nüfus müdürlüğü üzerinden alınacak nüfus kayıt örneği,
  • Ad soyad değişikliği bulunuyorsa, bunu gösteren belgenin aslı,
  • Hukuk fakültesi diploması,
  • Hükümlülüğünün olmadığına dair Cumhuriyet Başsavcılığından alınan bir belge.
  • Görevini devamlı yapmaya engel olacak herhangi bir sağlık sorununun olmadığını gösteren sağlık raporu. Resmi tabip, hastane ve sağlık ocağından alınmalıdır.
  • İkamet adresi, telefon numarası,
  • Bir kurumda çalışıyorsa, sicil özeti veya hizmet belgesi,
  • Avukatlık ruhsatname örneği,

Yukarıdaki gibi pek çok belgeye ihtiyaç duyulur. Bunların eksikliği ve noter olma yaş şartı gibi durumların taşınmaması durumunda, kişinin başvuru işlemini tamamlayabilmesi mümkün değildir.  Noterler için tanınan pek çok memnun edici hak bulunuyor. Özellikle belli sınıflara ve deneyime göre noterlerin kazançlarının daha çok olacağını rahatlıkla söylemek mümkün olur.

Bunlar Dikkat!

Noter Nasıl Olunur? diyen, Noter olmak isteyen bireylerin ise bazı konulara dikkat etmesi şarttır. Kapsamlı akademik bir bilgi, mantığını doğru kullanmak, tarafsız hareket edebilmek, olayları iyi yorumlayabilmek, sorumluluk sahibi olmak gibi pek çok özelliğin bu kişilerde bulunması meslekte aranan özellikler arasında bulunuyor. Bunun yanında kişinin daima kendini geliştirerek mevcut işine ayak uydurmasının ona pek çok getirisi olacaktır. Bu kişiler her daim diğerlerinden daha avantajlı bir yere sahip olurlar.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri