noter-onayi-gerektiren-pek-cok-belge-artik-pttden-alinacak
Ekonomi

Noter Onayı Gerektiren Pek Çok Belge Artık PTT’den Alınacak!

PTT tarafından oluşturulacak olan bir platform sayesinde pek çok evrak noter onayı gerekmeksizin online olarak temin edilebilecek.

Noter İznine Gerek Kalmayacak

PTT AŞ.’nin hayata geçireceği platform ile isim ve diploma değişikliği, vekaletname, öğrenci belgesi gibi evraklar noterlerin ya da devlet kurumlarının onayı olmadan elektronik ortamdan aracılığıyla alınabilecek. Kişisel verilerin korunması şartıyla 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren kullanıma açılacak olan platformdan vatandaşların alacakları belgeler uluslararası geçerlilik özelliğine de sahip olacak.

Alınan Belgeler Yurtdışında da Kullanılabilecek

İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun gereğince apostil olarak da bilinen yetkili birimlerin onay şerhini gerektiren belgelere artık PTT aracılığıyla ulaşılabilecek. PTT’nin sağlayacağı bu hizmet kişisel verilerin korunması esasına uygun olarak gerçekleştirilecek. Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından denkliğine onay verilen isim denkliği, nüfus cüzdan örneği, vekaletname ve noter senedi gibi belgeler; ilgili makamların ve noterin onayı gerekmeksizin yurtdışında da her çeşit işlemde kullanılabilecek.

PTT Belgelerin Yurtdışı Kullanımına Aracılık Edecek

PTT’nin yeni platformunda işlemler tek noktadan elektronik olarak yapılacak. Bu sebeple Adalet Bakanlığı’nın ayrı bir birim kurmasına da gerek kalmayacak. PTT tarafından elektronik imza doğrulaması esas alınacak ve e – apostil oluşturulacak. İşlemleri bitirilen belgeler ve onayı alınan bağlantılar sistemde vatandaşların alımına açılacak. PTT AŞ. bu aşamalarda devlet kurumlardan kendisine ulaşan belgeleri doğrulamaya değil, apostil onayı yapılmış olan belgelerin yurtdışındaki ülkelerde kullanılabiliyor olmasına aracılık etmiş olacak.

Boşanma İlamları da Bu Platformdan Alınabilecek

Belgeye ihtiyacı olan vatandaşlar e – apostil ile İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış olan nüfus kayıt örneği, öğrenci belgesi, isim denkliği belgesi, vekaletname, noter senetleri, muvafakat belgelerini alabilecekler. Ayrıca Adalet Bakanlığı tarafından onaylanmış olan adli sicil kaydı belgesi, mahkeme kararları, temyiz belgesi, boşanma ilamı gibi belgeler de PTT’nin yeni platformundan vatandaşların alabilecekleri belgeler arasında yer alacak.

Belge Ücretleri Ödenmemiş Olacak

PTT’nin bu uygulaması sayesinde vatandaşlar bu belgeleri almak için kurum ve kuruluşlara ödedikleri ücretleri ödememiş olacaklar. Platformun ekonomik getirisinin yanı sıra zamandan tasarruf edilecek olması da bir başka avantaj olarak dikkat çekiyor. Uygulama 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle hizmet vermeye başlayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri