nufus-mudurluklerine-5-gunde-55-bin-ehliyet-ve-pasaport-basvurusu-yapildi
Ekonomi

Nüfus Müdürlüklerine 5 Günde 55 Bin Ehliyet ve Pasaport Başvurusu Yapıldı!

Pasaport ve ehliyet işlemlerinin nüfus müdürlüklerine devredilmesinden sonra ilk 5 gün boyunca rekor başvuru yapıldı.

5 Günde Rekor Başvuru Sayısına Ulaşıldı

Pasaportlar ve ehliyetler ile ilgili işlemlerin Emniyet Genel Müdürlüğü yetkisinden alınarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne aktarılmasından sonra uygulamaya geçilmesinin ilk 5 gününde pasaport işlemleri için 31.524 başvuru, ehliyet işlemleri için de 23.730 başvuru geldi. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre daha önceki dönemde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü sürücü belgeleri ve pasaportlar ile ilgili iş ve işlemlerin 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne geçtiği bildirilmişti.

19.080 Adet Pasaport Teslim Edildi

Yeni düzenlemede uygulamaya geçilmesine vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildi. İllerde ve ilçelerde bulunan nüfus müdürlüklerine akın eden vatandaşlar ilk 5 günde toplam 55.254 adet başvuru yaptı. Başvuruların 23.730 adedi ehliyet iş ve işlemleri için, 31.524 adedi de pasaport iş ve işlemleri için yapıldı. 5 günlük süre kapsamında nüfus müdürlükleri tarafından 19.088 adet pasaport ve 11.508 adet sahiplerine teslim edildi.

Emniyet Ehliyet Alımlarında Artık O Belgeleri İstemiyor

“3’ü Bir Yerde” olarak adlandırılan uygulamaya göre artık çipli yeni kimlik kartları, ehliyetler ve pasaportlar aynı yerden veriliyor. İçişleri Bakanlığı bu uygulamayı hayata geçirerek hem iş yükünden kurtulmuş oldu, hem de vatandaşları zaman kaybından ve belge yükünden kurtarmış oldu. Yeni uygulamada ayrıca önceki dönemde ehliyet alımlarında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından istenen sürücü sertifikası, kimlik belgesi, adli sicil kaydı, banka dekontu ve öğrenim belgesi de istenmiyor. Bu belgeler ilgili kurumlar tarafından sisteme aktarılıyor. Gerekli hallerde MERNİS adı verilen özel bir yazılımla entegre edilmiş olmasından dolayı otomatik olarak sistemden çekilebiliyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri