Ekonomi, TÜM MANŞETLER

O Beyanname İşlemleri İçin Tanınan Sürenin Sonu Yaklaşıyor!

Geçtiğimiz yıl içerisinde kira geliri elde eden mülk sahipleri için Gelir Vergisi Beyanname sürecinde sayılı günler kaldı. Konut ve iş yeri sahipleri için tanınan sürede son 1 hafta kaldığı ifade edilirken, kira gelir vergisi mükelleflerinin ödemekle yükümlü olduğu verginin Mart ve Temmuz aylarında ödenmek üzere iki taksit şeklinde ödeneceği de ifade ediliyor.

Konu ile alakalı olarak sektör temsilcileri tarafından yapılan açıklamalarda, her bir ev için 500 lira ve üstü günlük-kısa süreli bir şekilde kiralanan konut ve bütün iş yeri kiralamalarında miktara bakılmaksızın kiralara ilişkin tahsilat ve ödemelerin banka, banka türünden finans kurumları ya da posta iradeleri tarafından yapılması gerektiğini ifade etti. Tahsilatın gerçekleştirilmemesi halinde vergi mükellefi olan mülk sahiplerine yüzde 5 oranında para cezası kesileceği de belirtildi.

Gerçek Giderler Vergiden Düşürülebilecek

Götürü gider yönetimini tercih eden vergi ödemekle yükümlü kişilerin 3 bin 900 liraya kadar istisnasının ardından bu yıllardan sonra hasılatın sadece yüzde 15’inin düşürülebildiğini dile getiren sektör temsilcileri, bundan böyle gerçek gider yönteminin, çoğu vergi yükümlüsü bakımından daha avantajlı olacağını ifade etti. Bu durum bir örnek ile anlatıldığında ise, sahip olduğu konutu kiraya verip kendisi de kira ödemesi gerçekleştirenlerin, kiraya vermiş olduklarını gayrimenkulü üzerinde gerçekleştirilen tamirat, onarım, bakım türünden giderleri, gerçek gider olarak düşebileceklerini de anlattı.

Son Gün 26 Mart Pazartesi

Buna göre, konut ya da iş yerini kiraya verip 2017 yılı içerisinde bu durumdan kira geliri elde eden vatandaşlar için 1 Mart tarihi itibari ile başlayan kira gelir beyanı süresinde son haftaya girildiği, vatandaşların gelir beyanında bulunması için son günün 26 Mart 2018 Pazartesi günü olduğu yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri