Ekonomi

O Düzenleme Yarın İtibari ile Yürürlüğe Giriyor!

Anonim ve limited şirketlerin yanı sıra kooperatifleri de dahil ederek kurulum aşamasını kolaylaştıracak olan düzenleme yarın itibari ile yürürlüğe girecek.

Yatırım ortamının daha iyi bir hal alması adına 8 farklı bakanlık ile beraber TOBB, ve öteki özel sektör kuruluşlarının iştiraki ile hazırlanan TBMM’de kabul edilmesini ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da imzalanarak 4 gün öncesinde Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme, yarın itibari ile uygulanmaya başlanacak.

Bahsi geçen bu düzenle ile bir anonim ya da limited şirket kuruluşu esnasında gerçekleştirilen işlemlerde hem zamandan, hem de maddiyattan tasarruf sağlanacak.

Şirket Kurucusu Oldukça Basit Bir Şekilde İşlemlerini Gerçekleştirebilecek

Yarından itibaren yürürlükte olacak olan bu kanuna göre, bundan böyle şirket kuruluşunda imza tasdiki, imza beyanı ve defter açılış onaylamaları adına ticaret sicil müdürlükleri, tek yetkili birim olacak. Böylelikle şirket kurucusu olacak kişilerin sadece tek bir birime başvuruda bulunarak oldukça basit bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Öte yandan söz konusu şirketler ile beraber kooperatifler tarafından tutulacak olan defterlerin kuruluş aşamasındaki onayı da aynı şekilde yalnızca ticaret sicil müdürlüğünce gerçekleştirilecek. Böylelikle bu aşamada da şirket kurucularının notere gitmesine gerek kalmayacak.

Tüm İşlemler Ticaret Sicil Müdürlüklerinde Yapılacak

Şirket kurucusu olanlar tarafından gerçekleştirilecek olan sözleşmede imzaların noter huzurunda atılması gerekliliği de ortadan kaldırılarak, yine ticaret sicil müdürlüklerinin yetkili birimleri huzurunda gerçekleştirilebilecek.

Hayata geçirilen bu kanun düzenlemesi ile ticaret hayatının daha basit bir hale getirilmesi ve işlem maliyetlerinin de büyük oranda aşağı çekilmesi amaçlanıyor.

Üstelik yatırım ortamına yönelik bürokratik aşamalarda gerek maliyet, gerekse zaman bakımında iyileştirilme sağlanması, hem ulusal, hem de uluslararası yatırımların çoğaltılması, bu çaptaki bir kuruluşun söz konusu ortama yönelik raporlarında ülke sıralamasında yine bir iyileştirilme hedeflendi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri